ԱՌԱՋԱՁՈՐՈՒՄ ՆՈՐ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԿՆՇԱՆԱԿՎԻ
Ըստ հանրային ծառայության մասին ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 6-րդ կետի՝ վարչական պաշտոններ կարող են զբաղեցնել ՀՀ այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն բարձրագույն կրթություն։ Ուստի Կապան խոշորացված համայնքում ընդգրկված գյուղական բնակավայրերի այն վարչական ղեկավարները, որոնց կրթությունը չի համապատասխանում, ստիպված են թողնել աշխատանքը։ Այս առիթով Կապանի համայնքապետի պաշտոնակատար Նարեկ Ղահրամանյանի առաջին այցելությունը եղավ Առաջաձոր գյուղական բնակավայր, որտեղ 1 տարի պաշտոնավարած Մհեր Մովսիսյանին փոխարինելու համար գյուղացիներին առաջարկվեց նույն բնակավայրի բնակիչ Մհեր Գևորգյանի թեկնածությունը։
Կապան համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Նարեկ Ղահրամանյանը բնակիչների հետ զրույցում շեշտեց․ «Այն փաստը, որ ընտրություններ չեն անցկացվում և գյուղական բնակավայրի ղեկավարի նշանակողը համայնքապետն է՝ դեռ չի նշանակում, որ ձեր կարծիքը չպետք է հաշվի առնել։ Այսօր , մեր երկրում յուրաքանչյուր քաղաքացու, գյուղացու կարծիքը գերագույն արժեք է և դրա հետ հաշվի նստել բոլորն են պարտավոր։ Հենց դա է ինձ այստեղ բերել։ Գիտեմ, որ նախկին ղեկավար Մհեր Մովսիսյանից բոլորդ գոհ եք, գիտեմ նաև, որ հարգանք ունեք նոր նշանակվելիք Մհեր Գևորգյանի նկատմամբ, ուզում եմ լսել ձեզ, ձեր մտահոգությունները, ունեցած խնդիրներն ու առաջարկները»։
Համագյուղացիները շեշտեցին՝ արդեն նախորդ փորձից գիտեն, երիտասարդներն առավել ոգևորությամբ ու նոր շնչառությամբ են աշխատում գյուղական իրենց խոսքով «չոր ու ցամաք», անբյուջե միջավայրում։
Մհեր Գևորգյանի թեկնածությունը բոլորը միաձայն ու ծափահարություններով ընդունեցին, շնորհակալություն հայտնեցին նաև Մհեր Մովսիսյանին։ Վերջինս, էստաֆետը հանձնելով երիտասարդ գործընկերոջը՝ հաջողություն մաղթեց և բոլորին խոստացավ․ պաշտոնից հեռանալը դեռ չի նշանակում, որ գյուղի խնդիրներն իր համար դադարելու են առաջնային մնալ։ Իսկ նոր վարչական ղեկավարի թեկնածուն նշեց, որ համագյուղացիներից աջակցություն է ակնկալում՝ գյուղի հրատապ խնդիրների լուծման ուղիները փնտրելու հարցում։