Առաջին անգամ հայկական մարտական ԱԹՍ-ները կիրառվեցին պատերազմի ժամանակ և փայլուն արդյունքներ գրանցեցին . Արծրուն Հովհաննիսյան
14.07.2020 16:53
Վ.Սարգսյանի անվան ՌՀ-ի մարշալ Հ.Բաղրամյանի անվան հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի (ՀՇՖ) պետ Արծրուն Հովհաննիսյանը գրում է .
Հուլիսի 13-ը կմտնի պատմության մեջ որպես հայկական արտադրության մարտական ԱԹՍ-ների մարտական կիրառության օր: Առաջին անգամ հայկական մարտական ԱԹՍ-ները կիրառվեցին պատերազմի ժամանակ՝ մարտական պայմաններում և փայլուն արդյունքներ գրանցեցին: Կարծես նրանց հարվածի զոհ են դառել բարձրաստիճան զինվորականներ:
13 июля войдет в историю как день боевого применения боевых БПЛА армянского производства. Впервые армянские боевые БПЛА были применены во время войны, в боевых условиях, и показали блестящие результаты. Кажется: жертвами их удара стали высокопоставленные военные.
Հիշեցնենք , որ հակառակորդի կողմից ոչնչшցվել են գեներալ-մայոր Փոլադ Հաշիմովը և գնդապետ Իլգար Միրզեևը , մայորներ Ահմեդով Նամիք Հաջանօղլուն, Նովրուզով Անար Գյուլվերդիօղլուն, ենթասպաներ Զեյնալլը Իլգար Այազ օղլուն, Բաբաև Յաշար Վասիֆօղլուն, պայմանագրային զինծառայող Մուսթաֆազադե Էլչին Արիֆօղլուն։
Հայկական ԶՈՒ ՀՕՊ ստորաբաժանումը այսօր խոցել են նաև Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի կառավարման համակարգ հանդիսացող ԱԹՍ: