Արեն Պետրոսյանը ծնվել է 2002 թ. Կապան քաղաքում։ Չորս-հինգ տարեկանից աչքի է ընկել երաժշտական ընդունակություններով։ Լսած երաժշտությունն իսկույն արտաբերել է, մաքուր երգել։ Հաճախել է երգի ստուդիա, որտեղ առանձնացել է երաժշտական ունակություններով և միանգամից երգել մեծերի հետ։ Արենին կյանքը ժպտաց, երբ հանդիպեց Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցի դաշնամուրային բաժնի դասատու Ռենա Աթաբեկովային։ Լսելով տղային, տեսնելով բացառիկ ընդունակությունները, հնչեղ ձայնային տվյալները՝ խորհուրդ տվեց հաճախել թիվ 2 երաժշտական դպրոց՝ Իրինա Դավիդյանի դասարան։ Ու սկսվեց Արենի փոքրիկ աստեղային ժամը։ Իրինա Դավիդյանը լսելով նրա հնչեղ ձայնը, տեսնելով ընդունակությունները՝ կենտրոնացավ դասական վոկալի վրա և ասաց, որ Արենին մեծ ապագա է սպասվում, սկսեց երեխայի հետ աշխատել։ Արենը սիրեց ուսուցչուհուն, սկսեց կատարել նրա բոլոր հանձնարարությունները, նույնիսկ՝ ինչպես սնվել, ինչպես հագնվել, քայլել, ժպտալ, և ստացվեց նրանց ճիշտ ու հաճելի համատեղ աշխատանքը։
Առաջին անգամ դպրոցից 2011 թ. նա մասնակցեց Գյումրու «Վերածնունդ» 6-րդ միջազգային մրցույթ-փառատոնին, որտեղ արժանացավ երկու խրախուսանքի՝ ռուսական երգի լավագույն կատարում և հանձնաժողովի խրախուսանքի։
2015 թ. Արենը կրկին մասնակցեց Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային 7-րդ մրցույթ-փառատոնին. այս անգամ արժանացավ առաջին կարգի դափնեկրի կոչման: Արտերկրից ժամանած ժյուրիի անդամները մոտեցել, հատուկ ուշադրության են արժանացրել Արենին։
Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնի ղեկավարների առաջարկությամբ Արենը մեկնեց Սլովենիա՝ համերգի և վարպետության դասեր առավ Լյուբով Կազարնովսկայայից:
2017 թ. Արենը մասնակցեց «Արտ-Մյուզիք» 7-րդ միջազգային մրցույթ-փառատոնին, որտեղ դարձյալ արժանացավ առաջին կարգի դափնեկրի կոչման։ Նրա աշխատասիրությունն Իրինա Դավիդյանին ստիպում էր Արենի հետ առաջ գնալ։
2017 թ. ամռանն Արենը և իր ուսուցչուհին մասնակցեցին Մոսկվայում կայացած «Քայլ առ քայլ» միջազգային մրցույթ-փառատոնին, որտեղից Արենը վերադարձավ «Գրան Պրի» հատուկ մրցանակով, իսկ Իրինա Դավիդյանն առաջին կարգի մրցանակով։
Դպրոցն ավարտելուց հետո (ուսուցչուհու խորհրդով), ընդունվեց Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի դասական վոկալի բաժինը։ Այժմ շարունակում է ուսումը՝ առանձնանալով  յուրահատուկ տենորով։