«Արգելափակե՛ք Թրամփի թվիթերյան հաշիվը, քանի դեռ նա համաշխարհային պատերազմ չի սկսել». Դե Նիրոն՝ Իրանի շուրջ իրավիճակի մասին
Հոլիվուդյան գերաստղ Ռոբերտ դե Նիրոն անդրադարձել է միջազգային քաղաքական օրակարգի ամենաթեժ թեմային՝ Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների սրմանը:
Դերասանը, որն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մոլի քննադատներից է, համապատասխան գրառում է արել իր թվիթերյան միկրոբլոգում:
«Հարգելի Twitter, հենց այս պահին ճիշտ կլիներ արգելափակել Թրամփի հաշիվը, քանի դեռ նա ձեր կայքով համաշխարհային պատերազմ չի սկսել»,-գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն հունվարի 3-ին Իրաքում սպանել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին: Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին խոստացել է վրեժ լուծել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար:
Լույս չորեքշաբթի Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է գեներալի սպանության համար վրեժխնդրության գործողություն սկսելու մասին՝ հրթիռակոծելով Իրաքի արևմուտքում գտնվող ամերիկյան «Այն ալ-Ասադ» ռազմակայանը:
Ավելի ուշ իրանական Press TV հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Իրաքում ԱՄՆ ռազմաբազաների հրթիռակոծման հետևանքով 80 մարդ է զոհվել:
Նախագահ Թրամփը, մեկնաբանելով հրթիռակոծումը, ասել է, որ «հետևում է իրավիճակին, և որ ամեն ինչ կարգին է»: