Արկադի Ղուկասյանն ասել է՝ որ դեպքում կզբաղվի քաղաքականությամբ
Ինձ շատ է անհանգստացնում այն հանգամանքը, որ գտնվում են մարդիկ, որոնք փորձում են սևացնել Քոչարյանի ողջ կյանքի ուղին՝ ներառելով  նրա գործունեության ղարաբաղյան փուլը. News.am-ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը։
«Մարդ, ով իր վրա է վերցրել երկրի ճկատագրի պատասխանատվությունը Արցախի համար ամենադժվարին ժամանակշրջանում, ենթարկվում է ամենալկտի  հարձակումների: Կարելի է սիրել կամ ատել, քննադատել և մեղադրել, բայց չի կարելի ժխտել ակնհայտ ծառայությունները»,- ասել է Արկադի Ղուկասյանը՝ խոսելով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին:
Արկադի Ղուկասյանը պատասխանել է նաև հարցին, թե արդյոք պատրաստվում է շարունակել քաղաքական գործունեությունը․
«Ես վաղուց չեմ զբաղվում քաղաքականությամբ: Մի առիթով արդեն ասել եմ, որ իմ քաղաքական առաքելությունը համարում եմ ավարտված: Ճիշտ է, կա մի բայց. Ղարաբաղի հարցը: Դա ավելին է, քան քաղաքականությունը և պայմանավորված չէ այս կամ այն քաղաքական կամ դիվանագիտական պաշտոնի հետ: Չեմ կարծում, որ Հայաստանի և Արցախի այսօրվա կամ վաղվա նախագահներն ավելի շատ իրավունք ունեն պնդելու իրենց տեսակետները ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ կապված, քան ես»: