Առողջապահության նախարարը Սյունիքում
Սեպտեմբերի 6-7-ին ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը գտնվում էր Սյունիքի մարզում: Նախարարը եղել է Մեղրիում` ծանոթացել նոր կառուցվող հիվանդանոցին, այնուհետեւ այցելել է Քաջարան` ծանոթացել վերակառուցված պոլիկլինիկայի պայմաններին, ապա հանդիպել Կապանի բժշկական կենտրոնի աշխատողների հետ: Այնուհետեւ Դ.Դումանյանը մեկնել է Գորիս եւ Սիսիան: Նախարարն անդրադարձել է մարզի առողջապահական ոլորտում կատարված ու կատարվելիք աշխատանքներին. «Կապանի հիվանդանոցի մասնաշենքում արդեն սկսվել է հիմնանորոգման շինարարությունը, որը լայն թափով է ընթանում: Կապանի հիվանդանոցի վրա մենք մոտ 2 մլն դոլար գումար ենք ծախսելու, կահավորված է լինելու ժամանակակից սարքավորումներով, եւ, կարծում եմ, Կապանի ազգաբնակչությունն ավելի հարմարավետ եւ ավելի արդիական բուժում կստանա նման հիվանդանոցում: Մեղրիում նոր հիվանդանոց է կառուցվում զրոյից` Ագարակի եւ Մեղրու միջեւ, 45 մահճակալանոց եւ ժամանակակից հիվանդանոց կունենանք, կառավարությունն այդ նպատակներով մոտ 3 մլն դոլար գումար է նախատեսել:
Քաջարանում նախկին պոլիկլինիկան վերակառուցվել է, էնտեղից եմ գալիս, անկեղծ ասեմ` հիացած եմ, փոքրիկ, հարմարավետ, շատ ժամանակակից հիվանդանոց է կառուցվել` հագեցած ամենավերջին սերնդի սարքավորումներով: Գորիսում եւս ունենք ժամանակակից հիվանդանոց:
Մարզում միայն Սիսիանն է, որտեղ հիվանդանոցի շենքային պայմանների բարելավման աշխատանքներ չեն տարվել, եւ Սիսիանը դեռ պետք է սպասի մի առ ժամանակ»: Դերենիկ Դումանյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ առողջապահության համակարգում մեկ տարի է` լուրջ ծրագրեր են մշակել, եւ լուրջ բարեփոխումներ են սպասվում առաջիկայում: 2015թ. հունվարի 1-ից ամբողջությամբ անցում է կատարվելու պետական ապահովագրական համակարգի: Իսկ 2014թ. հունվարից 40-60 տոկոսով կբարձրացվեն ընտանեկան բժիշկների աշխատավարձերը, բայց փոխարենը բժիշկներից պահանջելու են բարձրորակ աշխատանք: Բեռնաթափվել են մայրաքաղաքում կենտրոնացված գերակշռող գումարները եւ ուղղվել մարզերի բուժհաստատություններին: