Արշամ Սարգսյանին շնորհվել է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պատվավոր աշխատողի կոչում
ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանի 2014թ. դեկտեմբերի 22-ի հրամանով Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) Սյունիքի մարզի ներկայացուցչության տնօրեն, աթլետիկայի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Արշամ Սերյոժայի Սարգսյանին շնորհվել է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պատվավոր աշխատողի կոչում:
Շնորհավորում ենք եւ մաղթում նոր հաջողություներ:
Արշամ Սարգսյանը ծնվել է 01.12.1970 թ., Կապանում, բանվորի ընտանիքում: 1978-1988թթ. հաճախել եւ ավարտել է Կապանի N3 ռուսական միջնակարգ դպրոցը: 1988-1992թթ. սովորել եւ ավարտել է Երեւանի ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը: Բուհն ավարտելուց հետո աշխատանքի է անցել Կապանի շրջանի Դովրուսի գյուղական դպրոցում` ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ, նաեւ` արհկոմի նախագահ:
1993-1994թթ. ծառայել է Մեղրու սահմանապահ ջոկատում, արժանացել կրծքանշանների եւ այլ խրախուսանքների:
Զորացրվելուց հետո աշխատանքի է անցել Կապանի N11 միջն. դպրոցում` ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ:
2008թ. աշխատել է Կրթության ազգային ինստիտուտի Կապանի մասնաճյուղում` վերապատրաստող մասնագետ:
2009-13թթ. աշխատել է Կապանի քաղաքապետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի բաժնի մասնագետ: Այդ տարիներին Կապան քաղաքային համայնքը ՀՀ նախագահի մրցանակի համար «Լավագույն մարզական համայնք» 2009թ. մրցույթում զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը, իսկ 2011թ. ճանաչվել հաղթող եւ արժանացել ՀՀ նախագահի վկայագրի, 1000000 /մեկ մլն/ դրամ պարգեւի ու նախարարի շնորհակալագրի:
2011թ. հունվարից ցայսօր Սյունիքի մարզի աթլետիկայի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրենն է: Վերը նշված ժամանակում ֆեդերացիան կազմակերպել է բազմաթիվ քաղաքային եւ հանրապետական միջոցառումներ, բազմաբնույթ ուսումնամարզական հավաքներ Կապանի աթլետիկայի մասնագիտացված մանկապատանեկան մարզադպրոցի սաների համար եւ հասել լուրջ արդյունքների: Օրինակ, 2013թ. Իտալիայում (ք. Ռիեթի) կայացած Եվրոպայի առաջնության եռացատկ մրցաձեւում Լեւոն Աղասյանը փայլուն հաղթանակ տարավ, իսկ 2014թ. ԱՄՆ-ում (ք.Էուգենա) աշխարհի առաջնությունում 5-րդ հորիզոնականը գրավեց:
2013թ. նոյեմբերի 1-ից ՀԱՕԿ-ի Սյունիքի մարզի ներկայացուցչության տնօրենն է: