Արցախի ֆինանսների նախարարությունը հերքում է սառեցված 3,1 մլրդ դրամի առգրավման լուրը
Սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունը, թե իբր Արցախի կառավարության գանձապետական հաշիվներից «Արցախբանկ»-ը պարտքի դիմաց գումար է առգրավել, իրականությանը չի համապատասխանում։ Նման հայտարարություն է տարածել Արցախի ֆինանսների նախարարությունը։
«Հարկ ենք համարում նշել, որ Արցախի Հանրապետության կառավարության գանձապետական հաշիվներում եղած 3,1 միլիարդ դրամը սեպտեմբեր ամսվա աշխատավարձային ֆոնդի (3,6 միլիարդ դրամ) համամասնությամբ ամբողջությամբ ուղղվել է աշխատավարձերի վճարմանը»,- ասված է հայտարարությունում։
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 11-ին, Արցախի տեղեկատվական շտաբը՝ արձագանքելով գումարների յուրացման վերաբերյալ կեղծ լուրերին, հաղորդել էր Արցախի պետական բյուջեի գանձապետական հաշիվներում շարունակում է մնալ շուրջ 3,1 միլիարդ դրամ մնացորդ, որը սառեցված է, և որևէ գործարք չի իրականացվում:
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց Արցախի դեմ, որը տևեց մեկ օր և ավարտվեց սեպտեմբերի 20-ին հրադադարի մասին պայմանավորվածությամբ: Հաջորդ օրը Ադրբեջանի Եվլախ քաղաքում կայացավ Բաքվի և Ստեփանակերտի ներկայացուցիչների հանդիպումը՝ «վերաինտեգրման հարցերը քննարկելու համար»։ Սեպտեմբերի 28-ին Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր ստորագրեց 2024-ի հունվարի 1-ից Արցախի Հանրապետության գոյությունը դադարեցնելու մասին։ Արցախի բնակչությունը ենթարկվեց բռնի տեղահանման, Արցախից Հայաստան տեղափոխվեց ավելի քան 100 հազար անձ: