Արցախի ժողովրդի պայքարը նաև սեփական հողի վրա ապրելու իրավունքի համար է. Ռուբեն Վարդանյան
Լաչինի միջանցքի արգելափակման պայմաններում Արցախի ժողովրդի պայքարը ոչ միայն շրջափակման դեմ է, այլ նաև պայքար է՝ սեփական հողի վրա ապրելու իրավունքի համար:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին հունվարի 12-ին ասել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ «Շրջափակման մեկ ամիս» խորագրով Երևան-Ստեփանակերտ տեսակամրջի ընթացքում:
«Մենք 32-րդ օրն է՝ շրջափակման մեջ ենք: Դա նշանակում է, որ ունենք պարենային ապրանքների, ենթակառուցվածքների, բժշկության հետ կապված խնդիրներ և այլն: Մարդիկ կան, որոնք, ցավոք, մահացել են, և նրանց չեն կարողանում հողին հանձնել»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի պնդումներին, թե Արցախում խնդիրներ չկան՝ պետնախարարն նշել է, որ նրանք պարզապես չեն ցանկանում իրականությունն ընդունել: Ադրբեջանական կողմի հաշվարկներով 1 ամսվա ընթացքում միջանցքով անցել է 400 մեքենա, իսկ մինչև շրջափակումը 1 օրվա մեջ անգամ շատ ավելի շատ մեքենաներ են անցել, քան այս ամբողջ 1 ամսվա ընթացքում, ինչը նշանակում է ադրբեջանական կողմն իր հայտարարություններով հաստատում է, որ Արցախում ճգնաժամ կա: Պետնախարարի խոսքով՝ միջանցքի փակման հետևանքով ամենուր խնդիրներ են, այդ թվում՝ անջատված ընտանիքներ և այլն:
«Բայց միևնույն ժամանակ ուզում եմ ասել, որ այս ամենը մեզ ավելի միավորեց: Ժողովուրդը, պետությունը միասին այս դժվար ժամանակում միացել են: Հասկանալով իրավիճակի լրջությունը՝ դժվարությունները հաղթահարելու ոգին մեր մեջ արթնացել է: Դեկտեմբերի 25-ի հանրահավաքը, մինչև այդ շրջաններում տեղի ունեցած հանդիպումները ցույց տվեցին, որ ժողովուրդը պատրաստ է մեր կողքին կանգնելու և դիմանալու այս ամենին: Սա ոչ թե շրջափակման դեմ պայքար է, այլ պայքար է՝ մեր ամենակարևոր իրավունքի համար, որ մենք իրավունք ունենք ապրելու մեր հողի վրա, մեր հայրենիքում, մեր օրենքներով, մեր արժեքներով և չպետք է ենթարկվենք ուրիշի պայմաններին: Այս հարցում հաստատակամությունը կա մարդկանց մոտ և ամեն օր ուժեղանում է»,- հավելել է Ռուբեն Վարդանյանը: