Արցախից տեղահանված առաջին ընտանիքի բնակարանամուտը Եղվարդ գյուղում
Կապան համայնքի սահմանամերձ գյուղերում տեղահանվածներին կացարաններով ապահովելու, ապրելու և ընտանիք պահելու համար պայմաններ ստեղծելու, ինչպես նաև գյուղերը շենացնելու, հզորացնելու, արտագաղթը կանխելու նպատակով համայնքապետարանը նախաձեռնել է մի ծրագիր, որն արդեն իսկ գործնական փուլ է մտել։ Այն է՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունից տեղահանված և Կապան քաղաքում մշտական բնակություն հաստատած անապահով ընտանիքներին սահմանամերձ գյուղերում բնակելի տներով ապահովելը։
Կապանի համայնքապետարանը «Չաարատ Կապան» ՓԲ ընկերության ֆինանսական օժանդակությամբ ձեռք է բերում անհատական տներ՝ տրամադրելով տեղահանված ընտանիքներին, և որոշ ժամանակ հետո եղած պայմանները բարելավվելու, տնտեսություն վարելու ու զարգացնելու, բնակավայրում հիմնավորվելու դեպքում տունը նվիրատվության կարգով հատկացնում է փաստացի այն տիրապետողին։ Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ապահովել նաև գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորություն և միջոցներ՝ ըստ ընտանիքի նախապատվության։
Սահմանամերձ Եղվարդ գյուղում առաջին տունը վերաբնակեցրել է Իշխանաձորից տեղահանված 42-ամյա Արևիկ Զախարյանը՝ իր 4 անչափահաս երեխաների հետ։ Ընտանիքի անդամները արդեն իսկ հասցրել են ինտեգրվել գյուղական կյանքին՝ ստեղծելով հարմարավետ տնային միջավայր։ Սոցիալ–տնտեսական վիճակի բարելավման նպատակով՝ «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ–ի կողմից ընտանիքին է տրամադրվել նաև 3 խոշոր եղջերավոր կենդանի։
Նշենք, որ ծրագիրը կրելու է շարունակական բնույթ։