Արցախցիների կենսաթոշակային ֆոնդը փոխանցվել է ՀՀ Կառավարությանը
Արցախցիների կենսաթոշակային ֆոնդը ՀՀ Կառավարության վերահսկողությանն է անցել։ Կառավարությունը ստանձնել է արցախցիների կենսաթոշակների հարցի կարգավորման գործընթացը․ ABC Media-ի հետ զրույցում ասել է արցախցի իրավաբան Արսեն Սառաջյանը։
«Արցախի խորհրդարանը որոշել էր կենսաթոշակի գումարը տրամադրել քաղաքացիներին՝ իրենց ներկայում ունեցած խնդիրները կարգավորելու համար, բայց ՀՀ Կառավարությունը չհամաձայնեց որոշմանը։ Արցախցիների հետ որևէ քննարկում չի եղել, իրենք ստանձնել են պարտավորությունն ու հիմա իրականացնում են այն»,- ասել է իրավաբանը։
Գործը քննելու համար դիմել են Սահմանադրական դատարան, բայց դատարանը բացել անգամ չի ցանկացել՝ նշում է իրավաբանը։
Հայաստանի՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ABC Media-ին տեղեկացրին, որ Արցախից բռնի տեղահանված քաղաքացիները ՀՀ կենսաթոշակային ֆոնդից կարող են օգտվել ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող քաղաքացիների պես, պարտավորություններն ու իրավունքները հավասար են։ Մեր հարցին՝ եթե տեղահանված քաղաքացին փախստականի ժամանակավոր կարգավիճակ ունի և չունի ՀՀ քաղաքացիություն, նրանք ևս նույն պայմաններով են օգտվում, նախարարության մամուլի պատասխանատու Նվեր Կոստանյանը դրական պատասխան տվեց։
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, թե Արցախցիների կուտակային կենսաթոշակային միջոցներն իրենց բանկային հաշվին վերադարձնելու փորձերը մերժվել են։