Արծվանիկն ունեցավ իր հավատի տաճարը
Կապանի տարածաշրջանի Արծվանիկ գյուղի կենտրոնի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին 1855 թվականին է կառուցվել: 1930-ական թվականներին այն վերածվել էր պահեստի, բարեբախտաբար կանգուն մնաց եւ փոքրիշատե պահպանվեց, բայց չուներ գմբեթ ու զանգակատուն: Արծվանիկցին վաղուց էր ցանկանում իր հավատի տաճարը վերաշինված տեսնել: Վաղեմի ցանկությունն իրականություն է դարձել համայնքի նախանձախնդիր մարդկանց շնորհիվ: Ով նյութապես, ով բազկի ուժով օգնեց երկրորդ կյանք պարգեւելու եկեղեցուն: Ոչ միայն ամրացվեց կառույցը, դրան ավելացավ զանգակատունը, այլեւ բարեկարգվեց շրջապատը:
Հուլիսի 5-ին տեղի ունեցավ վերաշինված եկեղեցու վերաօծման արարողություն, որ կատարեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետ Հովհան եպիսկոպոս Հակոբյանը: Վերաօծման արարողությանը մասնակցում էին Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ տեր Մակար վարդապետ Մակարյանը, Կապանի, Գորիսի, Մեղրու հոգեւոր հովիվները: Գյուղի համար հիշարժան իրադարձությանը իրենց մասնակցությունն էին բերել Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Վարդան Դավթյանը, առաջին բանակային զորամիավորման հրամանատար, գնդապետ Տիգրան Փարվանյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Եկեղեցու վերաօծման արարողությունից հետո «Սյունյաց երկիրը» Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահից հետաքրքվեց, թե արդյոք սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կունենա հոգեւոր սպասավոր, ինչին նա պատասխանեց, որ Հայոց եկեղեցին ունի բազում հոգեւորականների պակաս, ինչը պիտի լրացվի ժամանակի ընթացքում:
«Ցավոք, Կապանի տարածաշրջանում ունենք մեկ, մինչդեռ պիտի լիներ չորս-հինգ հոգեւոր հովիվ, վստահ եմ, որ Սյունիքից կլինեն ցանկացողներ, ովքեր կուսանեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, կձեռնադրվեն հոգեւորականներ եւ կվերադառնան Սյունիք: Հուսով եմ, որ այդ օրը կգա եւ կտեսնենք», - եզրափակեց տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանը: