Արտուշ Ղուկասյանը՝ Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար
2016թ. փետրվարի 11-ին Յուրի Սաֆարյանն ազատվել է Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորի պարտականություններից:
Յուրի Սաֆարյանը ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է, 27 տարի (1989 թվականից) գլխավորել է Գորիսի բուհը, այս տարվա նոյեմբերին պիտի ավարտվեր նրա պաշտոնավարման ժամկետը:
Յուրի Սաֆարյանի պաշտոնանկության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդում չի տարածվել, ինչի համար եւ շրջանառվում են տարաբնույթ վարկածներ: Ըստ շրջանառվող վարկածներից մեկի՝ հերթական արձակուրդում գտնվող տնօրենը փետրվարի 10-ին հրավիրվել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարություն եւ արձակուրդից վերադառնալու ու աշխատանքից ազատվելու մասին դիմում գրելու առաջարկություններ ստացել: Ըստ մեկ այլ վարկածի՝ Յուրի Սաֆարյանի պաշտոնանկության հարցը քննարկման առարկա էր դարձել փետրվարի 6-ին՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Սյունիքի մարզ կատարած այցելության ընթացքում:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հրամանով Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար է նշանակվել ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արտուշ Ապրեսի Ղուկասյանը:
Արտուշ Ղուկասյանը ծնվել է 1958թ., 2002-2010թթ. Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտորն էր, որից հետո աշխատել է ՀՀ ԿԳՆ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի նախագահ, ապա՝ ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն: Ի դեպ, կրթության ազգային ինստիտուտում նրա տեղը հավանաբար կզբաղեցնի Յուրի Սաֆարյանը:
Առաջիկայում կճշտվի նաեւ Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրության օրը: Մինչ այդ, սակայն, փոփոխություններ են սպասվում նաեւ «Գորիսի պետական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի կառավարման խորհրդում, որին վերապահված է ռեկտորի ընտրության լիազորությունը, որի նախագահը դեռեւս Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանն է: