Արվեստասեր գորիսեցիները հաճույքով հաղորդվեցին Գրետա Սահակյանի գեղանկարներին
Սեպտեմբերի 14-ին Գորիսի քաղաքային պատկերասրահում  տեղի ունեցավ ծնունդով սյունեցի Գրետա Սահակյանի անհատական ցուցահանդեսը:
Միջոցառումը նվիրված էր Հայաստանի Հանրապետության  անկախության հռչակման  30-ամյակին:
-Անկախ  պետականությունը  հայի համար բարձրագույն արժեք է, մեր ինքնության արտահայտման մեծագույն միջոց, եւ մենք պարտավոր ենք ամենօրյա եւ նվիրական աշխատանքով շենացնել մեր հայրենիքը-, նշեց Գրետա Սահակյանը:
Ըստ Գրետա Սահակյանի՝ ցուցադրության նպատակն է հանրության շրջանում ավելի խորացնել մշակույթի հետ կապը, ինչպես նաեւ նպաստել մեր ժողովրդի՝ հետպատերազմյան ընկճված եւ հուսահատ վիճակից դուրս գալուն:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էր երեսուներկու գեղանկար: Դրանցում գերիշխում էին ծաղիկները եւ հայրենի բնության տեսարժան վայրերը:
Ինչպես ներկայացնում է ցուցահանդեսի հեղինակը՝ յուրաքանչյուր նկար իր հայրենի բնօրրանի մի մասնիկի արտացոլանքն  է:
Ցուցահանդեսի մասնակիցները եւ մասնավորապես ճանաչված գորիսեցի Գագիկ Հայրումյանը, գեղանկարիչ Ժիրայր Մարտիրոսյանը, ՀԳՄ Սյունիքի մասնաճյուղի նախագահ Լեւոն Սահակյանը  իրենց ելույթներում ներկայացված գեղանկարները արժեւորելուց զատ, պատմեցին գեղանկարչի ստեղծագործական անցած ուղու եւ մշակութային գործունեության մասին:
Ներկաները իրենց  անկեղծ երախտագիտությունը հայտնեցին Գրետա Սահակյանին՝ Գորիս քաղաքում ցուցահանդես կազմակերպելու եւ Գորիսի մշակութային կյանքին իր նպաստը բերելու  համար:
Գեղանկարիչն իր նկարների վաճառքից ստացած հասույթը նվիրաբերել է հայոց բանակին:
Ցուցահանդեսը կշարունակի գործել եւս երեք օր: Այնպես որ՝ քաղաքի արվեստասեր բնակիչները, եւ հատկապես դպրոցականներն ու ուսանողները, հնարավորություն ունեն այդ առիթով եւս այցելել Գորիսի քաղաքային պատկերասրահ:
Գրետա Սահակյանը ծնվել է Գորիսի Ակներ գյուղում: Մասնագիտությամբ քիմիկոս է, այնուհետեւ արատաբան:
Նկարել սկսել է 42 տարեկանից: Գեղանկարիչը նկարել սովորել  է ինքնուրույն:
25 տարվա ընդմիջումից հետո 2018 թվականից նորից սկսել է նկարել: