Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն ընդունել է Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի ավագ դպրոցի աշակերտների «Ինտեգրացիա» ինտերակտիվ խաղի հաղթողներին
Հաղթողներ Սյունե Միրզոյանի, Արիանա Ազարյանի, Մարիամ Համբարձումյանի և Անահիտ Ալեքսանյանի համար գլխավոր մրցանակը ուղևորություն էր Երևան և հանդիպումը Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Պավլովիչ Կոպիրկինի հետ։
«Ալտեր Էգո» կոչվող հաղթող թիմի անդամները դեսպանին պատմեցին իրենց «Նոր կամավորներ» սոցիալական նախագծի մասին, որը կոչված է համախմբելու Կապանի դպրոցականներին և ուսանողներին կամավորության նպատակով, ոգեշնչելու Ռուսաստանից եկած կամավորներին աշխատել Կապանում: Եվ բացի «գործնական զրույցներից», աղջիկները ջերմ մթնոլորտում խոսեցին իրենց երազանքների ու ապագայի ծրագրերի մասին։
Սյունիքի մարզում Ռուսական տան նախագծերի համակարգող Լյուդմիլա Աղախանյանը խոսեց Կապանի կյանքի մասին, որի սահմանը պահպանում են ռուս սահմանապահները հայ զինվորների հետ միասին։
2021 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչությունը կազմակերպել էր «Ինտեգրացիա» ինտերակտիվ խաղ Սյունիքի սահմանամերձ ավագ դպրոցի աշակերտների համար։ Նախագծին մասնակցել է 7-ից 12-րդ դասարանների 16 աշակերտ, որոնք բաժանվել են 4 թիմի։ Բոլոր թիմերը մեծ աշխատանք են կատարել իրենց նախագծերի ներկայացման համար նյութեր կազմելու ուղղությամբ. նկարահանվել են տեսահոլովակներ Կապանի մշակույթի ականավոր գործիչների մասնակցությամբ, ցուցադրվել են քաղաքի տեսարժան վայրերը, որոնք կարող են գրավել զբոսաշրջիկներին։ Եզրափակչում բոլոր աշխատանքները ներկայացվեցին ժյուրիի անդամներին։
Հաղթող է ճանաչվել այն թիմը, որն առաջարկել է սոցիալական ծրագիր՝ ուղղված Կապանում կամավորական շարժում սկսելուն։
Նախագծի համակարգողներն էին Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվո ներկայացուցչության աշխատակիցները ինչպես Երևանում, այնպես էլ Սյունիքի մարզի Կոնտակտային կենտրոնում։ Երեք ամիս ակտիվ աշխատանք է տարվել յուրաքանչյուր թիմի հետ առանձին՝ թե՛ Կապանում, թե՛ Երևանից՝ հեռակա։