«Ասա՛ ինձ անունդ, հանքատե՛ր». միգուցե միանգամից ազգայնացնե՞նք
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն, անցյալ տարի «հանքագործական արդյունաբերություն և բացահանքերի շահագործման» ցուցանիշն անկում է արձանագրել նախորդ տարվա համեմատ՝ կազմելով դրա միայն 86 տոկոսը: Չմոռանանք, որ խոսում ենք տնտեսության՝ դեռևս նկատելի աշխատատեղեր և հարկային եկամուտներ ապահովող ճյուղի մասին:
Կառավարության այսօրվա նիստը ուշագրավ ստացվեց: Հատկապես՝ հանքերի իրական սեփականատերերին պարզելու հարցը: Ասվեց, որ Հայաստանը պարտավորություն ունի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրական սեփականատերերի բացահայտման հետ կապված: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու ներկայացված նախագծերին:
Ինչի՞ մասին է խոսքը:
Մասնավորապես, «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում լրացվել են իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկությունների բացահայտման մասին տեղեկանքի ներկայացման պահանջներ: Այնպես, որ եթե այդ պահանջները չկատարվեն կարող են կիրառվել պատասխանատվության միջոցներ, ընդհուպ՝ ընդերքօգտագործման իրավունքի կասեցման և դադարեցման տեսքով:
Կարճ ասած, ընդերքօգտագործող ընկերությունները պարտավոր են լինելու նշել իրական սեփականատերերին, երբ ներկայացված նախագիծը ընդունվի խորհրդարանում և օրենքի ուժ ստանա:
Ըստ էության, պետությունը և հասարակությունը այսուհետ կիմանան, թե որ հանքի իրական սեփականատերը ով է: Վարչապետն էլ նշեց, որ մի քանի ամիս առաջ ՏՄՊՊՀ-ի՝ իրեն ներկայացրած մի ուսումնասիրությունից այն տպավորությունն է ստացել, որ Հայաստանի հանքերի մեծ մասը կառավարվում է մի կետից ու դա ինքնին տարօրինակ փաստ է: Պարզ ակնարկվեց, որ «տարօրինակություններով» իրավապահ մարմինները պետք է որ զբաղվեն:
Մի խոսքով, հիմնական ակնկալիքն այն է, որ այդ օրինագծի ընդունման արդյունքում հետայսու անուն առ անուն հնարավոր կլինի իմանալ հանքերի իրական սեփականատերերին:
Այլ հարց է, թե որևէ իրական սեփականատեր կցանկանա՞ շարունակել մնալ հանքատեր, է՛լ ավելի կարևոր է այն հարցը, թե՝ կցանկանա՞ ներդրումներ անել հանքարդյունաբերության ոլորտում: Առհասարակ, որևէ ներդրողի որքանո՞վ հրապուրիչ կթվա նման հեռանկարը:
Իհարկե, կան հանքարդյունաբերական սեփականատերերին պարզելու ավելի հեշտ, տարբեր երկրներում փորձարկված տարբերակներ: Ասենք, ազգայնացումը կամ պետականացումը: Բայց ասում են, որ դա ներդրումներ չի բերում, հակառակը, հուշում է, որ այսինչ կամ այնինչ պետությունը ոչ ազատական տնտեսական հարաբերությունների դաշտում է: Ուստի՝ դա շրջանցենք:
Մյուս կողմից, հանքարդյունաբերության հետ կապված առաջին հերթին առավել հետաքրքիր ու կարևոր են թվում մի շարք այլ հարցեր. որքանո՞վ է այս կամ այն ընկերության  գործունեությունը հստակ, թափանցիկ և օրինական