Ասա՝ ով է պատգամավորի թեկնածուդ, ասեմ՝ ինչ նկարագիր ու բարոյականություն ունես, կուսակցությո՛ւն
(Ովքե՞ր Սյունիքից կընդգրկվեն կուսակցությունների (նրանց դաշինքների) տարածքային ընտրական ցուցակներում)
Ապրիլի 2-ին կայանալիք ԱԺ ընտրությունների նախապատրաստությունն օրեցօր ակտիվանում է:
Հանրությունը, որ մեծ մասամբ հայտնված է անտարբերության եւ պասիվության մառախուղի մեջ, աստիճանաբար արթնանում է, հետաքրքրվում ընտրական նոր օրենսգրքով, փորձում գտնել իրեն մտահոգող հարցերի պատասխանը, չնայած հատուկենտ են մարդիկ, ովքեր ի վիճակի են հիմնավոր ու հասկանալի պարզաբանումներ տալ արդեն գործող ընտրական օրենսգրքի նորացված, փոփոխված դրույթների, նորամուծությունների շուրջ:
Նախընտրական այս փուլում հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերից առաջինը, բնականաբար, կուսակցությունների դաշինքների ձեւավորումն է:
Ոչ պակաս հետաքրքիր են կուսակցությունների (նրանց դաշինքների) կողմից ձեւավորվող համապետական եւ հատկապես տարածքային ընտրական ցուցակները: Հարցն առավել քան կոնկրետ է մեզանում՝ այս կամ այն կուսակցությունից (կուսակցությունների դաշինքից) ովքե՞ր են Սյունիքից ընդգրկվելու տարածքային ընտրական ցուցակում. խոստովանենք, դա հարց է, որ վճռորոշ նշանակություն է ունենալու ապրիլի 2-ին:
Հիշեցնենք՝ կուսակցությունները (կուսակցությունների դաշինքները) պատգամավորների թեկնածուների գրանցման համար փաստաթղթերը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով կներկայացնեն փետրվարի 6-16-ը:
Հիշեցնենք նաեւ՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը սահմանել է (30 դեկտեմբերի 2016թ.) յուրաքանչյուր ընտրական տարածքում կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) տարածքային ընտրական ցուցակում ընդգրկվող թեկնածուների առավելագույն թիվը (մոտ 153 հազար ընտրող ունեցող Սյունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերն ընդգրկող թիվ 12 ընտրատարածքում թեկնածուների առավելագույն թիվ է սահմանվել 10-ը):
Տարածքային ընտրական ցուցակում ընդգրկվողների նվազագույն թիվը չի կարող հինգ թեկնածուից պակաս լինել: Ընդ որում՝ տարածքային ընտրական ցուցակում յուրաքանչյուր սեռի ներկայացուցիչների թիվը չպետք է գերազանցի 70 տոկոսը:
Այս օրերին Սյունիքի մարզում նույնպես տարաբնույթ քննարկումներ, հանդիպումներ են կազմակերպում կուսակցությունները (նրանց ներկայացուցիչները)՝ տարածքային ընտրական ցուցակները ձեւավորելուն միտված, բայց պարզ չէ վերջնականապես, թե ովքեր կընդգրկվեն այս կամ այն կուսակցության տարածքային ընտրական ցուցակում: Մի բան է հստակ եւ անքննելի՝ այդ ցուցակներում ընդգրկված մարդկանց պրիզմայով է ընտրողը նայելու, գնահատելու տվյալ կուսակցությանը, այդ կուսակցության նախընտրական պլատֆորմը, բարոյական նկարագիրը, իրական ու անպաճույճ դեմքը:
Հարցի պատասխանը, ինչպես նշեցինք, պաշտոնապես կիմանանք փետրվարի 6-ից 16-ն ընկած ժամանակաընթացքում, թեեւ առանձին կուսակցություններ (կուսակցությունների դաշինքներ) մոտ օրերս արդեն իսկ կունենան այդ ցուցակների վերջնական տարբերակը: