ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՄԻԱՑՅԱԼ ՆԱՀԱՆԳՆԵՐՈՒՄ
Հնգօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը պատվիրակության անդամների հետ համատեղ մասնակցել է նաև Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի 2023 Գալա միջոցառմանը, որին ներկա են եղել ԱՄՆ հայտնի քաղաքական, հասարակական ու մշակութային գործիչներ։
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արևմտյան Ամերիկայի թեմի առաջնորդ Տեր Հովնան Արքեպիսկոպոս Տերտերյանի, Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս վարժարանի մանկավարժական և աշակերտական կազմի, ինչպես նաև Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի (ANCA Western Region) ուղեկցությամբ և ամերիկահայ փաստաբան Կարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) ղեկավարությամբ՝ Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի նախագահ Փոլ Քրեքորյանի, Կալիֆորնիա նահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոյի և Լոս Անջելեսի հայ համայնքի հետ:
Վերոնշյալ հանդիպումների առանցքային թեման եղել է Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների շուրջ ստեղծված հետպատերազմական շրջանի սպառնալիքները և տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները:
Աշխատանքային հանդիպումներն ընթացել են բովանդակային քննարկումների ձևաչափով, ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ հետագա համագործակցությունը գործնական հիմքերի վրա դնելու վերաբերյալ: