Աստծո այս տաճարը զորություն կբերի մեր ընթացքին
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմը դեկտեմբերի 29-ին այցելեց Աստծո փառքի կապանյան տաճար, որ կոչվում է Վահանավանք կամ Հովհաննավանք:
Այցը տարիներ առաջ սկիզբ առած ավանդույթի արժանավայել շարունակությունն էր եւ հերթական դրսեւորումը:
Խմբագրության աշխատակիցները, հյուրերի հետ միասին,  մոմավառություն կատարեցին վանքի մայր տաճարում՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում, ապա Սուրբ Աստվածածին կրկնահարկ եկեղեցում:
Կրկին մեր հաճոյական խունկը մատուցեցինք առ Վահանավանք, որ Սյունյաց աշխարհի 48 վանքերի մեջ գլխավորներից է:
Նաեւ գոհություն ու փառք առաքեցինք բարձրյալն Աստծուն, որ այլեւս անվախճան է հայոց անկախ պետության քայլքը, որ այլեւս  ապահովված է «Սյունյաց երկրի» ազգային ընթացքը՝ հնարավորություն ընձեռելով լրատվամիջոցին՝ ճանապարհից հավաքելու եւ շպրտելու Սյունիքի զարգացմանը խոչընդոտող քարերն ու մացառները:
Վահանավանքի հոգեւոր հովիվ Տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը խմբագրության աշխատակիցներին եւ թերթի բարեկամներին օրհնության խոսք ուղղեց Ամանորի եւ Սուրբ ծննդյան տոների առիթով:
Այս տաճարում էլ մենք հրաժեշտ տվեցինք 2017 թվականին՝ նաեւ միմյանց՝ 2018-ի առաջին իսկ օրերից ի շահ Հայաստանի Հանրապետության ու Սյունիքի առավել  ակտիվ գործելու վճռականությամբ: