Ավանդույթ դարձած գիրք նվիրելու օրը
Մեկուկես տասնամյակ առաջ է Հայաստանի գրողների միության նախաձեռնությամբ Հայաստանում և Արցախում Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը՝ փետրվարի 19-ը ընտրվել է որպես գիրք նվիրելու օր և ավանդույթի վերածվել: Տոնի առթիվ կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ, որի նպատակն է ըստ ամենայնի արժևորել նորին մեծություն՝ գիրքը:
Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում կազմակերպվեց օրվա խորհրդին համահունչ միջոցառում: Մեծադիր էկրանից հնչեցին Ամենայն հայոց բանաստեղծի պատգամներն ու խորհուրդները, որը առավել քան այժմեական են մեր օրերում: Ահավասիկ մեկը՝ մարդկային ամենամեծ արատը մեծամտությունն է: Հավուր պատշաճի ներկայացվեց մեծ պոետի կյանքը: Հնչեց նրա անկեղծ խոստովանությունը՝ ունեցել եմ և՛ վերելքներ, և՛ վայրէջքներ…
Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի պարարվեստի խմբի սաները (պարուսույց՝ Թամարա Ստեփանյան) ներկայացրին ժողովրդական պարեր: Կապանի արվեստի պետական քոլեջի թատերական բաժնի սովորողները հանդես եկան ասմունքով, իսկ միջոցառման մասնակից դպրոցականները արտասանեցին պոետի քառյակներից, հնչեցին Թումանյանի բանաստեղծությունների տեքստերով գրված երգեր:
Մարզային գրադարանի առաջատար գրադարանավարուհի Հասմիկ Թորոսյանը, ում ջանքերով կազմակերպվեց միջոցառումը, երախտագիտություն հայտնեց ներկաներին՝ ասելով. «Եկեք հիշենք և արժևորենք մեծերի վաստակը, կարդանք նրանց ստեղծագործությունները և մասնակցենք նման միջոցառումների»: Եվ իր խոսքն ավարտեց Թումանյանի պատգամով՝ ղոչաղ կացեք:
Վերջում դպրոցականները մեկական գիրք նվեր ստացան սպասարկման բաժնից: