Ավարտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական ​​սահմանի սահմանազատման հարցերով հանդիպումը. ինչ է որոշվել
Ինչպես հայտնի է, այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի է ունեցել պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հինգերորդ հանդիպումը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձել կազմակերպչական և ընթացակարգային մի շարք հարցերի:
Կողմերը նախնական համաձայնեցրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի միջև նիստերի և համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգի տեքստը:
Կողմերը պայմանավորվել են սկսել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության վերաբերյալ կանոնակարգի նախագծի համաձայնեցման աշխատանքները, ինչպես նաև՝ համաձայնության եկել ակտիվացնել հանձնաժողովների հանդիպումների անցկացումը:
Կողմերը պայմանավորվել են նաև աշխատանքային կարգով նախանշել հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել Տավուշի մարզում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ Ղազախի հատվածում:
Նշենք, որ նույն այդ հատվածում էր կայացել հանձնաժողովների վերջին՝ հուլիսի 12-ի հանդիպումը:
Բացի այդ, փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի գլխավորած այս հանձնաժողովները ևս երեք հանդիպում են անցկացրել. առաջինը՝ 2022-ի մայիսին Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ Նախիջևանի սահմանին, հաջորդը՝ Մոսկվայում 2022-ի օգոստոսին, ապա՝ Բրյուսելում նոյեմբերին:
ԱԳ նախարարների մակարդակով վաշինգտոնյան սպասվող հանդիպման բոյկոտից հետո Բաքուն հայկական կողմին առաջարկել էր բանակցել առանց միջնորդների և երրորդ երկրի, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին, ինչին Երևանը դրական էր պատասխանել։