«Սյունյաց երկիրը» կդառնա 20 տարեկան. լուսանկարներ խմբագրության արխիվից
2016-ի քառօրյա պատերազմին հաջորդած ժամանակաշրջանում (ապրիլի 30-ին) «Սյունյաց երկիրը» Արցախի Հանրապետության հարավ-արևելյան հատվածում էր։ Այդ օրը հանդիպում ունեցանք ԼՂՀ պաշտպանության բանակի № զորամիավորման հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Արարատ Մելքումյանի հետ (ներկայումս՝ գեներալ-մայոր, Արցախի հերոս, Արցախի Հանրապետության ԱԱԾ տնօրեն)։ Նրա հետ ունեցած հարցազրույցը հրապարակվել է թերթի 2016 թ․ մայիսի 4-ի համարում (№ 14՝ https://cutt.ly/b7Dy248
Մեր վերջին կանգառը հարավարևելյան ճակատի առաջնագիծն էր այնտեղ ճաշեցինք զինվորների հետ, եղանք դաշտային բաղնիքում։
Առաջնագծում զրուցեցինք նաև ԼՂՀ ՊԲ № զորամասի հոգևոր սպասավոր կամ գնդերեց Սևակ Սարկավագ Սարիբեկյանի հետ (հարցազրույցը՝  https://cutt.ly/p7DtCcm) ։
Հանդիպեցինք նաև գնդապետ Կարեն Հայրապետյանին, ով, ցավոք, նահատակվեց 2020 թ․ Արցախյան գոյակռվում։
Դրանից առաջ՝ ապրիլի 9-ին, այցելեցինք Ջաբրաիլում տեղակայված զինվորական հոսպիտալ, ծանոթացանք վիրավոր զինվորների վիճակին, հարցազրույց ունեցանք ԼՂՀ ՊԲ հոսպիտալներից մեկի պետ, փոխգնդապետ Վահան Ոսկանյանի հետ (հարցազրույցը հրապարակվել է 2016 թ ապրիլի 11-ին https://syuniacyerkir.am կայքում՝ https://cutt.ly/27DtG8k