Կապանում համաժողովրդական տոնախմբություն էր՝ նորակոչիկները երդվում էին անձնվիրաբար ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը
Զինվորական երդում տվել են բոլոր ժամանակներում, բայց երդման իմաստը մնացել է նույնը՝ անձնվիրաբար ծառայել հայրենիքին: Կապանի Բաղաբուրջի հուշահամալիրում այս անգամ հավաքվել էին հանրապետության տարբեր ծայրերից ժամանած մարդիկ՝ մասնակիցը լինելու իրենց որդու կամ մերձավորի զինվորական երդման արարողությանը:
Երդման արարողությունը մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի հնչյունների ներքո:
Այնուհետև, հանդիսավոր լռության մեջ, նորակոչիկներից յուրաքանչյուրը մոտենում է իր հրամանատարին և ընթերցում երդման տեքստը. «Հանդիսավոր երդվում եմ՝ անձնվիրաբար ծառայել Հայրենիքիս՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, և հանուն նրա չխնայել կյանքս,
ենթարկվել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությանն ու օրենքներին,
անվերապահորեն կատարել հրամանատարներիս հրամանը, պահպանել ռազմական գաղտնիքը:
Ու եթե դրժեմ երդումս, թող պատժվեմ օրենքի ամբողջ խստությամբ:
Երդվում եմ»:
Եվ երբ բոլոր զինակոչիկները երդում են տալիս, տեղի է ունենում օրվանը պատշաճող հանրահավաք, որը վարում է կապիտան Սուրեն Փիլումյանը:
Հայրենիքի պաշտպաններին զինծառայության մեջ հաջողություններ ցանկացան Սյունիքի մարզպետարանի զորահավաքային բաժնի պետ Արսեն Գրիգորյանը, զորամասի պարտադիր զինծառայող, շարքային Արամ Հարությունյանը, օրհնանքի խոսքեր հղեց Վահանավանքի վանական համալիրի հոգևոր հովիվ Տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը:
Շարքային Արամ Հարությունյանը պատիվ համարեց Կապանում ծառայելը. քաղաք, որն օր-օրի շենանում ու բարգավաճում է:
Օրվա խորհուրդը յուրովի է մեկնաբանում զորամասի հրամանատար, գնդապետ Վազգեն Վարդանյանը. «Պատահական չէ զինվորական երդման արարողության տեղն ընտրված՝ Բաղաբուրջի հուշահամալիր: Զինվորական նոր հերթափոխը հուշահամալիրում հավերժական քնով ննջող զինվորների կիսատ թողած գործը շարունակողներն են: Մենք պարտադրված ենք հզոր բանակ ունենալ, պարզապես այլ ելք չունենք: Մեր բանակը պիտի լինի ամուր, մարտունակ, ժողովուրդն էլ իր լուման պիտի ունենա մեր բանակի հզորացմանը»:
Մեր մաղթանքը հայրենիքի ապագա պաշտպաններին՝ խաղաղ երկնքի տակ անփորձանք ծառայություն:
Ի դեպ, Բաղաբուրջի հուշահամալիրում հավաքվել էին ոչ միայն նորակոչիկների հարազատներն ու մերձավորները, այլև բազմաթիվ կապանցիներ: Եվ արարողությունը վերածվել էր համաժողովրդական յուրօրինակ տոնախմբության:
Երդման արարողությանը մասնակցում էին Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մեսրոպ Արզումանյանը, ինչպես և Արցախյան պատերազմների վետերաններ, Արցախյան երրորդ պատերազմում նահատակված զինվորների ծնողներ:
Իսկ նորակոչիկների հպարտ կեցվածքը վերստին վկայում է, որ հայոց ազգային բանակի նոր հերթափոխը համակված է հայրենատիրության սրբազան պարտքի գիտակցմամբ: