Եթե Պուտինը երբևէ այցելի Սյունիք, ապա հազարավոր սյունեցիներ նրան կդիմավորեն աղուհացով
Երեկ տարածվել է երբեմնի գեներալ, ներկայումս ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանի խոսքը՝ «Եթե Պուտինը գա Հայաստան, պետք է կալանավորվի»:
Այդ հայտարարությունը գուցե և զարմանք չառաջացներ ու դառնար լրջագույն քննարկման առարկա, եթե խոսքի հեղինակը նման դիրքորոշում հայտնելու բարոյական իրավունք ունենար, եթե իր ապրած կյանքով վաստակած լիներ նման իրավունք:
Գագիկին Սյունիքում հիշում ենք Արցախյան առաջին պատերազմի և դրան հաջորդած օրերից, երբ գլխավորում էր հայոց բանակի թիկունքային ծառայությունը: Ու ցավոք հիշում ենք ոչ դրական առումով:
Այսօր, սակայն, նրա սյունիքյան դրսևորումներին անդրադառնալու նպատակ չունենք:
Ընդամենը հայտարարում ենք՝ այդ կերպ մտածողների և հազարավոր սյունեցիների շահերը չեն կարող անգամ հեռավոր աղերս ունենալ: Ավելին, դատապարտում ենք այդ պարոնի՝ արկածախնդրությամբ լեցուն, Սյունիքի և սյունեցու շահերին հակոտնյա արտահայտությունը:
Իհարկե, Ռուսաստանի Դաշնությունից դժգոհելու բազում պատճառներ ունենք: Նման պատճառներ ունեցել ենք նաև նախորդ դարերում, ինչի մասին կարող ենք ժամերով խոսել և քննարկումներ անել:
Բայց, այդ բոլորով հանդերձ, հայ և ռուս ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությունն այլընտրանք չունի և չի կարող ունենալ, ինչը հատկապես տեսանելի է Սյունիքից ու Արցախից:
Ակնկալում ենք, որ ԱԺ սյունեցի պատգամավորները հրապարակավ կդատապարտեն պարոնի արտահայտած միտքը: Ակնկալում ենք նաև Սյունիքի մարզի սյունեցի իշխանավորների դիրքորոշումը:
Իսկ մենք շտապում ենք մեր պարբերականի հազարավոր ընթերցողների և հետևորդների դիրքորոշումը բարձրաձայնել՝ եթե երբևէ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այցելի Սյունիք, ապա նրան կդիմավորենք աղուհացով: Ասել է թե՝ պարոն Գագիկի ասածը ոչ միայն մերժելի ու դատապարտելի է Սյունիքում, այլև զրո նշանակություն ունի: