Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հայազգի գլխավոր դիրիժորն ազատվել է պաշտոնից՝ Պուտինին չդատապարտելու համար
Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ ռուսական բանակը շարունակում է Պոդոլսկի և Սիվերսկի ուղղություններից Կիևի վրա հարձակման փորձերը։
Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր, հայազգի երաժիշտ Վալերի Գերգիևը հեռացվել է աշխատանքից այն բանից հետո, երբ հրաժարվել է դատապարտել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներխուժումն Ուկրաինա, հաղորդում է New York Times-ը:
Թերթը գրում է, որ Գերգիևը վերջին օրերին զայրույթի և դատապարտումների սուբյեկտ էր դարձել Պուտինին աջակցելու համար, որին նա ճանաչում է շուրջ երեք տասնամյակ: Գերգիևի պայմանագիրը խզվել է ժամկետից երեք տարի շուտ:
Մյունխենի քաղաքապետ Դիտեր Ռեյթերն ասել է, որ Գերգիևը, որը գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2015 թ-ից, չի արձագանքել իր՝ պահանջին մինչև երկուշաբթի դատապարտել Պուտինի «դաժան պատերազմը»: «Ես ակնկալում էի, որ նա կվերանայի և կփոխի իր շատ դրական գնահատականը Ռուսաստանի ղեկավարի վերաբերյալ, – ասվում է պարոն Ռեյթերի հայտարարության մեջ:- Բայց նա դա չարեց»: