Այլեւս մեզ հետ չէ վաստակավոր ուսուցիչ Միշա Գրիգորյանը
Երկրային կյանքին հրաժեշտ է տվել կրթության եւ մատաղ սերնդի դաստիարակության գործի նվիրյալ, Երկրորդ աշխարհամարտի մասնակից Միշա Պողոսի Գրիգորյանը։
Ծնվել է 1923 թ. հունիսի 12-ին Բաքու քաղաքում։ Յոթնամյա կրթությունը ստացել է Վաղատուր գյուղի ութամյա դպրոցում, այնուհետեւ սովորել Գորիսի մանկավարժական ուսումնարանում, որն ավարտել է 1941 թվականին։
1941-ի օգոստոսի 17-ից մինչեւ 1943-ի փետրվարը եղել է Հայրենական մեծ պատերազմի ռազմադաշտերում։
1943-ի ապրիլից մինչեւ 1944 թ. սեպտեմբերի 1-ը ուսուցչություն է արել Վաղատուր գյուղի յոթնամյա դպրոցում, որից հետո` մինչեւ 1986 թ. սեպտեմբերի 1-ը, եղել Վաղատուրի ութամյա դպրոցի տնօրեն` իրեն դրսեւորելով լավագույն կողմերով։
1950 թվականից սկսած մինչեւ 1986-ը անընդմեջ ընտրվել է Վաղատուրի գյուղխորհրդի պատգամավոր եւ գյուղխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ։
Դպրոցի ուսումնափորձնական հողամասի աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու համար 1957-ին մասնակցել է ԽՍՀՄ ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսին եւ պարգեւատրվել մեդալով։
1962-ից մինչեւ 1975 թվականը ՀԿԿ Գորիսի շրջկոմի արտահաստիքային հրահանգիչ էր։
1946-ին ընդունվել եւ 1950 թ. ավարտել է Երեւանի պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետի հեռակա բաժինը։
1960-ին ընտրվել է ՀԽՍՀ ուսուցիչների առաջին համագումարի, 1968-ի մայիսին` պրոպագանդիստների հանրապետական համագումարի պատգամավոր եւ ընդգրկվել նրա նախագահության կազմում։
Պրոպագանդիստական բեղմնավոր աշխատանքի համար պարգեւատրվել է ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության պատվոգրով, իսկ 1968 թ. մայիսի 22-ին նրան շնորհվել է ՀԽՍՀ վաստակավոր ուսուցչի պատվավոր կոչում։
1965-ին պարգեւատրվել է «Պատվո նշան», իսկ 1985-ին` Հայրենական պատերազմի 2-րդ աստիճանի շքանշաններով, արժանացել մեդալների եւ պատվոգրերի` մանկավարժական բեղմնավոր աշխատանքի համար։
Միշա Գրիգորյանը հայրենի եզերքի հոգսերով ապրող մարդ էր, զորավիգ է եղել հայրենի գյուղի բարգավաճմանը, գործուն մասնակցություն ունեցել համայնքի հասարակական կյանքին։
Վաստակաշատ տնօրենի եւ մանկավարժի, հասարակական գործչի հիշատակն անմար կմնա ճանաչողների սրտերում։