Շատ բան եմ տեսել, տարբեր հոգեկերտվածք և արժեհամակարգ ունեցող մարդկանց հետ եմ շփվել: Բայց, այնուամենայնիվ, ինձ համար նորություն էր բուժսպասարկման այն մակարդակը, որ առկա է «Հիգեա» բժշկական կենտրոնում: Այն մարդկային պահվածքը և սրտացավ վերաբերմունքը, որ կա կենտրոնի համահիմնադիր Սերոբ Սմբատյանի մոտ, պարզապես հիացնում է: Երիտասարդ և համակրելի մի մասնագետ, ով բժշկական բարձրագույն կրթություն է ստացել, այնուհետև տարբեր կլինիկաներում վերապատրաստում անցել և այժմ իր գիտելիքներն ու փորձն ներդնում է հայրենի քաղաքի բնակիչների առողջության պահպանման համար:
Անչափ տպավորված եմ կենտրոնի երիտասարդների աշխատանքով, մասնավորապես բժիշկ-ռևմատոլոգ Նունե Մանուկյանով, ով Երևանից որոշակի օրերի ժամանում է Կապան, իր մասնագիտական գիտելիքներով օգտակար լինում մեր համաքաղաքացիներին: Այդքան զբաղված լինելով՝ ժամանակ է գտնում հետաքրքրվելու իմ առողջական վիճակով, խորհուրդներ տալիս: Երբեմն այն դեպքում, երբ Կապանում չի գտնվում:
Քանիցս լինելով «Հիգեա» բժշկական կենտրոնում՝ ավելորդ անգամ համոզվում ես, որ նման բուժհաստատությունը պահանջված է մայրաքաղաքից հեռու գտնվող մեր քաղաքում: Երկու կարծիք լինել չի կարող, որ այսուհետև սրտի հետ կապված (և ոչ միայն) խնդիրներ ունենալու դեպքում Կապանի շատ բնակիչներ չեն բռնի մայրաքաղաքի ճանապարհը, ինչը սովորաբար եղել է նախկինում: Ինձ համար նորություն էր նաև, որ «Հիգեա» բժշկական կենտրոնը հագեցած է այդքան ժամանակակից բուժսարքավորումներով, որ միայն մեծ քաղաքներում կհանդիպես:
Մի խոսքով՝ տպավորված եմ և երախտապարտ «Հիգեա» բժշկական կենտրոնի անձնակազմին՝ մարդկային վերաբերմունքի և բարձրակարգ սպասարկման համար: Այդպիսի մարդիկ միայն հարգանքի են արժանի: Երբեմն ձայներ են լսվում, թե երիտասարդներն անտարբեր են դարձել, մարդկայնությունը վերացել է:  Բնավ այդ կարծիքին չեմ: Մարդկային լավագույն հարաբերությունները դեռևս պահպանվել են՝ հենց ի դեմս «Հիգեա» բժշկական կենտրոնի բուժանձնակազմի և օժանդակ աշխատակիցների: Մնում է ասել՝ խաղաղ երկնքի տակ ապրեք, Աստված բոլորիդ պահապան: