Այն համայնքապետերը, ովքեր կցանկանան աջակցել «Այո»-ին, իրենց լիազորությունների շրջանակներում և աջակցում են, և կարող են աջակցել. Նարեկ Բաբայան
09.03.2020 18:51
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վաղվանից արձակուրդ է վերցնում, որպեսզի շրջի ՀՀ մարզերով ու քաղաքներով և զբաղվի քարոզարշավով։
Վաղը և մյուս օրը վարչապետը կլինի Սյունիքի մարզում, հանդիպումներ կունենա բնակչության հետ։
ArmDaily.am հետ զրույցում Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Բաբայանն ասաց, որ Սյունիքի հարավային հատվածում՝ Կապան, Քաջարան, Մեղրի, քարոզարշավը կսկսեն մարտի 12-ից։ Մինչ այս ակտիվ քարոզչությամբ չեն իրականացրել, քանի որ նախապատրաստական աշխատանքներով են զբաղված եղել։
Նարեկ Բաբայանի խոսքով՝ այն ժամանակը, որ կա, իրենց կբավականացնի ամբողջ Սյունիքով շրջելու և քարոզչություն իրականացնելու համար։
Անդրադառնալով հարցին, թե  հանրաքվեի մասնակցության ինչ ակնկալիք ունի փոխմարզպետը, վերջինս պատասխանեց.
«Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Սյունիքի մարզը և ընտրողների մասնակցության թվով, և իշխանությանը տված ձայներով եղել է առաջինը։ Մարտի 12-ից, երբ մեկնարկի քարոզարշավի ակտիվ փուլը գյուղ առ գյուղ, տուն առ տուն այցելելու ենք, իրազեկելու ենք հանրաքվեի կարևորության մասին և վստահ եմ՝ կարողանալու ենք մեր ասելիքը տեղ հասցնել։ Կարծում եմ, ընտրողների մասնակցության հետ կապված մտահոգվելու առիթ չունենք։ Եթե մեր քարոզչությունը կարողանանք մեր ծրագրավորածով անել, ապա ամեն ինչ լավ կլինի»։
Դիտարկմանը, որ Սյունիքում կան մի շարք համայնքապետեր, ովքեր իշխող կուսակցության անդամ չեն, արդյոք դա որևէ ազդեցություն կունենա տվյալ համայնքում ընտրութան արդյունքների վրա, Նարեկ Բաբայանը պատասխանեց.
«Մեր մարզում չկա ոչ մի համայնքապետ, որը իշխող կուսակցության անդամ է։ Բայց համայնքապետերից և ոչ մեկի հետ կապված խնդիր չկա՝ անկախ նրանից, որ կուսակցության անդամ է։ Այն համայնքապետերը, ովքեր կցանկանան աջակցել «Այո»-ին, իրենց լիազորությունների շրջանակներում և աջակցում են, և կարող են աջակցել»։
Հարցին, արդյոք արդեն կան ոչ ՔՊ-ական համայնքապետեր, ովքեր «Այո»-ի քարոզարշավին սատարելու ցանկություն են հայտնել, փոխմարզպետը պատասխանեց.
«Կարծում եմ նրանք, ովքեր արձակուրդում կլինեն կփորձեն միանալ քարոզարշավին, բայց պաշտոնապես այս պահին դրությամբ չկա նման համայքնապետ, ով միացած լինի «Այո»-ի քարոզարշավին»։
Նարեկ Բաբայանը խոսեց նաև «Ոչ»-ի նախաձեռնող խմբի մասին, նշելով, որ բացի իրենց հանձնաժողովական նշանակելուց տեղյակ չէ, որ մարզում գործունեություն ծավալեն: