Այն, ինչ մենք անում ենք, անում ենք բավական բաց եւ թափանցիկ. Զոհրաբ Մնացականյան
Այն, ինչ մենք անում ենք, անում ենք բավական բաց եւ թափանցիկ: Այս մասին այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Հարցին, թե ինչ-որ փաստաթուղթ առաջիկայում պատրաստվո՞ւմ է արդյոք, Մնացականյանը պատասխանեց. «Այն, ինչ մենք անում ենք, անում ենք բավական բաց եւ թափանցիկ: Կա որոշ կոնֆիդենցիալության շրջանակ, որը տրամաբանական է: Չկա որեւէ բան, որ մենք շարժվենք առաջ եւ հասարակությունը տեղյակ չլինի»:
ՀԺ-ի դիտարկմանը, թե 2 երկրների ղեկավարների հանդիպումները արդեն երրորդ անգամ տեղի են ունենում առանց Մինսկի խմբի համանախագահների ուղղակի մասնակցության եւ կան որոշակի մեկնաբանություններ, թե շեղում է տեղի ունենում Մինսկի խմբի ֆորմատից, Մնացականյանը արձագանքեց. «Չէի ասի: Եղել է 3 հանդիպում, որոնք եղել են հանպատրաստի եւ առիթն օգտագործվել է, որ 2 երկրների ղեկավարները գտնվել են նույն վայրում` ինչ-որ միջոցառումների ժամանակ: Եւ սա ողջունելի է, որովհետեւ 2 ղեկավարների համար առիթ է եղել միմյանց ճանաչելու, միմյանց զգալու, միմյանց հետ փոխանակելու տեսլականները, մոտեցումները, միմյանց զգալու, որպես մարդ եւ այս առումով սա շատ դրական բան է՝ այն առումով, որ հնարավորություն է ստեղծում ավելի արդյունավետ աշխատելու այս հարցերի շուրջ»:
ՀԺ-ի հարցին, թե ինքը (խմբ. Մնացականյանը) նշեց, որ խաղաղության այլընտրանքը կատաստրոֆան է, իսկապե՞ս այդքան օրհասական է վիճակը, քանի որ 20 տարի է՝ խաղաղություն չէ, բայց պատերազմ էլ չէ, որպես այդպիսին, Մնացականյանը պատասխանեց. «Ես շատ անհանգիստ եմ այն առումով, որ ամեն անգամ մենք ունենում ենք իրավիճակ, երբ որ մեր հասարակության մեջ ստեղծվում է իրավիճակ, թե ամենը լինելու է վատ: Ինչ վերաբերվում է կատաստրոֆային, պատերազմը ի՞նչ է, այլընտրանքը խաղաղությանը ի՞նչ է: Մենք շարունակական աշխատելու ենք այս հարցի շուրջ, մենք պահպանելու ենք խաղաղությունը, պահպանելու ենք խաղաղ գործընթացը»:
Հարցին՝ ինքը կողմնակի՞ց է տարածքների զիջման գնով խաղաղություն ձեռք բերելուն, Մնացականյանը պատասխանեց. «Ես չեմ խոսելու դրա մասին, ես նորից եմ խոսել այդ մասին: Առաջնային խնդիրը մեր համար ստատուսն է եւ անվտանգությունը: Ինչո՞ւ եք ուզում, որ ես այդ հարցին անդրադառնամ»: