Այսօր նշվում է Միջինքը․ միջոցառումների ժամանակացույցը
Այս տարի Հայ Առաքելական եկեղեցու տոնացույցով Մեծ Պահքի Միջինքը մարտի 27-ին է: Հայոց կենցաղում այն նշվել է ժողովրդական մի շարք սովորություններով: Միջինքը նշվում է Մեծ պահքի 24-րդ` չորեքշաբթի օրը։ Միջինք է կոչվում Մեծ Պահքի մեջտեղի օրը լինելու պատճառով:
Միջինքի առթիվ Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Գերաշնորհ Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի օրհնությամբ թեմում կազմակերպվում են մի շարք միջոցառումներ` այցելություններ, հյուրասիրություններ, տոնախմբություններ:
Մարտի 27-ին թեմի երիտասարդական միությունների անդամներն առաջնորդարանում կնշեն Միջինքը՝ պահքի հայկական ավանդական ուտեստների և օրհնված խաչով Միջինքի` բաղարջ հացի հյուրասիրությամբ, ազգագրական երգ ու պարով:
Թեմի երիտասարդներն առաջնորդանիստ Ս. Սարգիս եկեղեցու և թեմի երիտասարդական կառույցների հոգևոր հովիվ Տ. Պետրոս ավագ քահանա Մալյանի համակարգմամբ Միջինքը, ինչպես շատ այլ ազգային- եկեղեցական տոներ, նշում են մեծ շուքով՝ նպատակ ունենալով վերադարձնել դրանց երբեմնի ժողովրդականությունը:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 14:00-ին, Նորք Մարաշի Ս. Աստվածածին եկեղեցու երիտասարդաց միությունը Տ. Զաքարիա քահանա Ավետիսյանի գլխավորությամբ Միջինքը կնշի «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցային համալիր այցելությամբ: Այնտեղ բուժվող երեխաների համար կտանեն խաղալիքներ, քաղցրավենիք նաև Միջինքի բաղարջ հաց, որի մեջ բոլորի համար խաչեր կլինեն: Հյուրերի հետ երեխաներին կայցելեն նաև հեքիաթի հերոսներ:
Մարտի 27-ին՝ 15:00-ին, Արտաշատի Ս. Հովհաննես Ավետարանիչեկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Թաթուլ քահանա Գասպարյանի գլխավորությամբ Արտաշատի տեխնիկական քոլեջում կնշվի Միջինքը:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 16:00-ին, Արարատի Ս. Հակոբ եկեղեցում հոգևոր հովիվ Տ. Դավիթ քահանա Սահակյանի գլխավորությամբ համայնքի դպրոցների Հայ Եկեղեցու պատմության ուսուցիչների մասնակցությամբ տեղի կունենա խոկման արարողություն՝ «Միջինք. Մեծ Պահքի կես» թեմայով: Հանգստյան ժամերգությունից հետո խոկման մասնակիցները ապաշխարության շարականների երգեցողության ներքո կաղոթեն մեր երկրի և եկեղեցու զորացման, մասնակիցների առողջության և հոգևոր խաղաղության համար:
Մարտի 27-ին՝ 16:00-ին, Ներքին Դվինի Ս. Հարություն եկեղեցու համայնքը՝ հոգևոր հովիվ Տ. Եղիշե քահանա Նուրիջանյանի գլխավորությամբ, կկազմակերպեն Միջինքի հյուրասիրություն և պահքի ուտեստների մրցույթ: Հյուրասիրությունը կկազմակերպվի եկեղեցու բակում:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 16:00-ին, Արաբկիր համայնքը նորակառույց եկեղեցում կնշի Միջինքը՝ Տ. Բաբկեն քահանա Հայրապետյանի գլխավորությամբ:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 16:00-ին, Միջինքը կնշեն Մխչյանի Ս. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում՝ Տ. Միքայել քահանա Նուրիջանյանի գլխավորությամբ:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 16:00-ին, Միջինքը կնշեն Դաշտավանի Ս. Աստվածածին եկեղեցում՝ Տ. Աբրահամ քահանա Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 17:00-ին, Քանաքեռի Ս. Հակոբ եկեղեցու Տիկնանց միությունը եկեղեցու այցելուներին Միջինքի բաղարջահաց կհյուրասիրի: Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Բարսեղ ավագ քահանա Ղազարյանի գլխավորությամբ համայնքն այս կերպ կնշի տոնը:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 17:00-ին, Մասիսի Ս. Թադեոս եկեղեցում միասնաբար կնշեն Միջինքը՝ հոգևոր հովիվ Տ. Արարատ քահանա Օրդոյանի գլխավորությամբ:
Մարտի 27-ին՝ ժամը 18:00-ին, Միջինքը կնշեն Նուբարաշենի Ս. Նահատակաց եկեղեցում՝ Տ. Բարդուղիմեոս քահանա Հակոբյանի գլխավորությամբ: