Ազգային ժողովի խմբակցությունները կառավարության հրապարակած ծրագիրը դեռ չեն քննարկել
ՀՀ Ազգային ժողովի երեք խմբակցությունները փետրվարի 6-ին կառավարության հրապարակած ծրագիրը դեռ չեն քննարկել: Այս մասին ասացին ԱԺ «Իմ քայլը», «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների պատգամավորները:
Ազգային ժողովում մեծամասնություն ունեցող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը նշեց, որ իրենք կառավարության ծրագիրը, հավանաբար, կքննարկեն փետրվարի 8-ին նախատեսված խմբակցության նիստում:
«Կառավարության ծրագիրը դեռ ինձ չի հասել: Դեռ չենք քննարկել խմբակցությունում, վաղը ժամը 14:00-ին խմբակցության նիստ ունենք, հավանական է, հենց այդ հարցն էլ դրված լինի քննարկման»,- ասաց Հովսեփյանը:
Ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը նույնպես չի ծանոթացել կառավարության ծրագրին: Մեզ հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Նախ ծրագիրը, որքան գիտեմ, Ազգային ժողով դեռևս չի եկել, որովհետև խմբագրական աշխատանքներ կան, իսկ խմբակցությունը դեռևս չի քննարկել այն: Իսկ որևէ բան ծրագրի մասով այս պահին ասել չեմ կարող, ես ինքս անձամբ չեմ նայել»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն էլ այս պահին գործադիրի հրապարակած ծրագիրն անհատապես կարդալու փուլում են: ԼՀԿ խմբակցության անդամ Սրբուհի Գրիգորյանը դեռ ամբողջ ծրագրին չի ծանոթացել, սակայն արդեն շատ հարցեր ունի:
«Կարդում եմ, և ապշած եմ ուղղակի: Այստեղ գրված է, որ ուզում ենք ինչ-որ բան լինի, բայց «ինչպես»-ի ու «ինչու»-ի պատասխաններն, այնուամենայնիվ, չեմ գտնում: Դեռ իմ ոլորտին չեմ հասել, երեկվանից կարդում եմ, շատ մանրամասն նշումներով առաջ եմ գնում: Սոցիալական և առողջապահության ոլորտի հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ կան, և չեմ պատկերացնում, թե այս ծրագրով ինչպես պետք է աշխատի կառավարությունը: Խմբակցությունում առայժմ չենք քննարկել, դեռ առանձին-առանձին ուսումնասիրում ենք, որպեսզի քննարկենք և ուրբաթ օրը վերջնական որոշենք, թե ինչ ենք անելու»,- ասաց Գրիգորյանը:
Փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատեց առաջիկա հինգտարվա իր գործունեության ծրագիրըԱյն կխմբագրվի ու կներկայացվի Ազգային ժողով:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը ներառում է հետևյալ բաժինները.
1. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության գործունեության հիմնարար ուղենիշերը,
2. Արտաքին և ներքին անվտանգության ապահովումը (պաշտպանության ոլորտիքաղաքականություններքին անվտանգությունարտաքին քաղաքականությունսփյուռքիհետ կապեր),
3. Պայքար կոռուպցիայի դեմ (հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձանց գործունեությանգույքի և եկամուտների թափանցիկությունհանրային կառավարումտնտեսականգործունեության թափանցիկություն),
4. Ազատարժանապատիվ և երջանիկ քաղաքացի (օրենքի առջև բոլորի հավասարությունարդարադատություն և մարդու իրավունքների պաշտպանությունաղքատությանհաղթահարումսոցիալական պաշտպանություն և ժողովրդագրությունառողջապահությունկրթություն և գիտությունմշակույթսպորտերիտասարդությունշրջակա միջավայր),
5. Մրցունակմասնակցային և ներառական տնտեսություն (տնտեսականքաղաքականությունը և քաղաքացու բարեկեցությունըստեղծարար ներուժի ընդլայնումը ևիրացումըմրցունակ և մասնակցային տնտեսությունգործարար միջավայրներքինշուկաների ազատությունարդար մրցակցությունարտահանումը՝ տնտեսական աճիհիմնական շարժիչներդրումների աճը՝ մրցունակության և կայուն աճի նախապայմանզբոսաշրջությունՓՄՁ զարգացումը՝ ներառական տնտեսական աճի նախադրյալվերամշակող արդյունաբերությունգյուղատնտեսություն),
6. Տարածքային կառավարումտեղական ինքնակառավարում և ենթակառուցվածքներ(տարածքային կառավարում և տեղական ինքնակառավարումէներգետիկ բնագավառհանքարդյունաբերության ոլորտջրային տնտեսությունտրանսպորտպետական գույքիկառավարումմիգրացիա),
7. Բարձր տեխնոլոգիաներթվայնացում և ռազմարդյունաբերություն (բարձրտեխնոլոգիաներկապ և թվայնացում),
8. Պետական ֆինանսների կառավարում (հարկային համակարգպետական ծախսեր):
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 151-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝Ազգային ժողովը Կառավարության ծրագրին հավանություն է տալիս յոթնօրյա ժամկետումպատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ: