ԱԺ խորհուրդը ընդդիմադիրներին մանդատից զրկելու հարցով ՍԴ չի դիմի
Ազգային ժողովի խորհուրդն այսօր՝ հուլիսի 14-ին, արտահերթ նիստում որոշեց ընդդիմադիր 33 պատգամավորներին մանդատից հարցով Սահմանադրական դատարան չդիմել։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը։
«Այս նստաշրջանում ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու հարցը փակված է։ Այս նստաշրջան բացակայությունների հարցով ՍԴ չենք դիմի։ Երկար քննարկումների արդյունքում հանգեցինք այդ որոշմանը»,- նշեց Հակոբյանը։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ԱԺ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում պատասխանել է հարցին, թե ինչու չեն դիմելու ՍԴ։
«Նախ՝ արձանագրենք, որ վերջերս մի քանի ընդդիմադիր պատգամավորների՝ ԱԺ-ում զբաղեցրած պաշտոններից հեռացնելով՝ ԱԺ որոշ հանձնաժողովների և ընդհանրապես ԱԺ աշխատանքների կազմակերպման առաջացած խնդիրը կարելի է համարել լուծված։ Երկրորդը՝ մեր քաղաքական հավատամքի մեջ է մտնում նաև հարգանքը՝ առ ժողովրդի տված քվեն։ Մենք հարգում ենք ժողովրդի բոլոր ներկայացուցիչների տված քվեն և կարծում ենք, որ ընդդիմության այս պահելաձևը, վարվելակերպը առաջին հերթին հենց ընտրողների համար պետք է խնդիր լինի և կարծում եմ, մեր ժողովրդի այն հատվածը, որը քվե է տվել իրենց, համապատասխան հետևություններ կանի հաջորդ ընտրությունների ընթացքում»,- ասել է Ռուբինյանը։