Առանց չափազանցության՝ սյունիքյան մշակույթը ներկայումս ոչ ոք այնպես չի ներկայացնում արտերկրում, ինչպես Դավիթ Դանիելյանը:
Նրա հետքը տեսանելի է նաեւ սյունիքյան մշակույթի այլ ոլորտներում՝ Համո Սահյանի՝ ծննդավայր Լորում գտնվող տուն-թանգարանին աջակցություն, Ազգային պատկերասրահի Սիսիանի մասնաճյուղի հիմնանորոգում եւ վերաբացում, մեծահամբավ լուսանկարիչ եւ գեղանկարիչ Գուրոսին նվիրված հրաշալի գրքի հրատարակում, մարզի կրթամշակութային հաստատությունների հետ սերտ կապերի պահպանում...
Այդ ամենի հետ մեկտեղ պատգամավորական գործունեություն...Չէինք ասի, թե երկրում իշխող քաղաքական ուժի եւ սյունեցիների հարաբերություններում խութերի ու խորխորատների պակաս կա: Եվ դա բնական է. հայոց Արցախ ենք կորցրել, հպարտ ու հերոսական արցախցիներին ենք նվաստացրել, մեր հայրենական տուն Սյունիքն ենք անդամահատել, մեր երկրամասի ապագան ենք աշխարհի ուժեղների առեւտրի առարկա դարձրել...
Բայց եւ տեսնում ենք (շատ-շատ դեպքերում), որ նույն այդ քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ պատգամավորը սյունիքյան մտահոգություններին եւ իրողություններին մոտենում է տան զավակի սրտացավությամբ ու սեփական դիրքորոշմամբ:
Կամ՝ մարզկենտրոնում տեղի են ունենում հոգեւոր-մշակութային (հաճախ՝ աննախադեպ) իրադարձություններ, որոնք պատիվ են բերում ոչ միայն Կապանին, այլեւ ամբողջ Սյունիքին: Եվ, որքան տեսնում ենք, հպարտություն է ապրում համայնքապետարանի նախաձեռնած այդ գործերի համար՝ հորինված բաժանարար սահմանաքարերը շրջանցելով:
Կամ՝ քանի-քանի օրինակ ունենք, երբ մարդիկ՝ մարզի ամենատարբեր բնակավայրերից, գործադիր իշխանության հետ խնդիր ունենալիս նախեւառաջ այդ պատգամավորին են դիմում՝ առնվազն ակնկալելով, որ չի խաբելու կամ ստելու:
Ահա, թե ինչու նրա ծննդյան 32-րդ տարեդարձի այսկերպ նշանավորումը պարտադիր համարեցինք:
Մեր բարի մաղթանքները Դավիթ Դանիելյանին՝ ե՛ւ գեղանկարչության ոլորտում, ե՛ւ խորհրդարանական աշխատանքում, ե՛ւ անձնական կյանքում: