Օբյեկտիվ պատճառներով չկարողացա մասնակցել Գորիսի պետական քոլեջի 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, ինչի համար հայցում եմ ուսանողների և դասախոսական անձնակազմի ներողամտությունը։
Գորիսից բազմաթիվ արձագանքներ եմ ստացել այն մասին, որ կրթօջախի հոբելյանը նշվել է ամենաբարձր մակարդակով, որ հոկտեմբերի 11-ի օրը Գորիսում վեր էր ածվել կրթամշակութային իսկական տոնակատարության, ինչն ինձ ուրախություն է պատճառում։
Թեկուզ ուշացումով, բայց սրտաբուխ ողջույնս եմ հավելում բոլոր այն խոսքերին, որ հնչել են կրթօջախի հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ։
Ես, իհարկե, ծանոթ եմ Գորիսի պետական քոլեջի անցած արգասավոր ճանապարհին։ Տեղյակ եմ, որ 1920-ականներից սկսած մանկավարժական տեխնիկումը եզակի առաքելություն է իրականացրել Սյունիքի և Վայոց ձորի շրջանների, նաև Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի կադրերի պատրաստման գործում։
Հպարտանում եմ քոլեջի բազմաթիվ շրջանավարտներով, ովքեր մնայուն հետք են թողել մեր գրականության և արվեստի անդաստանում, ովքեր բարձունքներ են նվաճել հայոց գիտական մտքի ամենատարբեր ոլորտներում։
Բայց այսօր ինձ առավել ուրախություն է պատճառում քոլեջի վերջին տարիների, հատկապես ներկայիս գործունեությունը, այն էլ՝ բազմաթիվ դժվարությունների, խնդիրների պարագայում։ Կրթական, ժողովրդագրական, անվտանգային միանգամայն նոր իրավիճակում Գորիսի պետական քոլեջը մնացել է պահանջված, երիտասարդության համար նախընտրելի։
Փաստերն այնքա՜ն խոսուն են... Հանրակրթական դպրոցի մոտ 150 շրջանավարտ ամեն տարի իր ապագան ու երազանքները կապում է քոլեջի հետ։ Իսկ ընթացիկ ուսումնական տարում 300 ուսանող է սովորում քոլեջում։ Եվ, իհարկե,  ժամանակ առ ժամանակ արդիականացվող լսարաններ, հետևողականորեն համալրվող ուսումնաօժանդակ պարագաներ, աշխատաշուկայի և գործատուների հետ սերտ համագործակցություն...
Այդ ամենը նախևառաջ վկայում է դասախոսական անձնակազմի, առաջին հերթին Ձեր նվիրական գործունեության մասին, որը հարգանքի ու գնահատանքի է արժանի։
Առանց չափազանցության՝ մեր սիրելի Գորիսը, Սյունյաց աշխարհի մարգարիտ Գորիսը նաև պետական քոլեջով է ուժեղ, նաև այդ ուսումնական հաստատության ապրեցնող ներկայությամբ է վստահաբար նայում իր ապագային։
Շնորհավորանքս եմ հղում Ձեզ ու քոլեջի դասախոսական անձնակազմին, ինչպես և ուսանողներից ամեն մեկին։
Նաև խոնարհումս եմ բերում նախորդ սերնդի բոլոր մանկավարժներին, ովքեր հարյուր տարի շարունակ՝ քարը քարին դնելով, կառուցել են լույսի այն տաճարը, որի անունն է Գորիսի պետական քոլեջ։
Շնորհավոր հոբելյանդ, Գորիսի պետական քոլեջ։