Բալյան Արտաշես. փոքրամարմին ու մեծահոգի նահատակը Բռնակոթից
Բալյան Արտաշես Ալբերտի. ծնվել է 1985 թ. հունվարի 5-ին Սիսիանի շրջանի Բռնակոթ գյուղում, սովորել է Բռնակոթի միջնակարգ դպրոցում: Դպրոցն ավարտելուց հետո զորակոչվել է: Պարտադիր զինվորական ծառայությունն անց է կացրել Արցախի հանրապետության Մարտունի քաղաքի զորամասում:
Զորացրվելուց հետո Արտաշեսը պայմանագրային ծառայության է անցել Սիսիանի զորամասում:
Ամուսնացած էր՝ ունի երկու զավակ:
Արտաշեսի մասին հայրը՝ Ալբերտն է պատմում. «Տղաս փոքրամարմին,կատակասեր ու անսահման բարի մարդ էր: Ընկերասեր էր, հարգալից, մեծ ու փոքր ճանաչող: Որդուս մասին որեւէ մեկն ինձ վատ բան չի ասել՝ երբեք:
Հրաշալի ընտանիք ուներ, լավ հարս ունեմ, հրաշալի թոռներ, նրանք տղայիցս մնացած ամենաթանկն են: Արտաշեսս գնդացրորդ էր, 13 տարվա ծառայության ընթացքում բազմաթիվ պատվոգրեր է ստացել:
Պատերազմի առաջին օրն են նրան Արցախ տարել: Մինչեւ հոկտեմբերի 2-ը զանգահարում էր, հոկտեմբերի 2-ից նրանից լուր չունեինք: Յոթ ամիս հետո՝ 2021 թ. ապրիլի 5-ին, մեզ տեղեկացրին, որ ԴՆԹ-ն համընկել է, հարսս գնացել ու հագուստից ճանաչել էր: