Բանակը մշտապես լինելու է ուշադրության կենտրոնում. նախագահն անդրադարձել է մարտունակության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներին (Տեսանյութ)
02.07.2020 11:46
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ընթացքում անդրադարձել է ԱՀ Նախագահի 2020-2025 թթ. ծրագրի հիմնական ուղղություններին:
Իր խոսքում Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ հունիսի 29-ին, ԱՀ Սահմանադրության պահանջներին համապատասխան, հրապարակվել է Հանրապետության Նախագահի 2020-2025 թթ. ծրագիրը, որի հիմքում եղել է իր՝ որպես ընտրված նախագահի նախընտրական ծրագիրը և «Ազատ Հայրենիք-Քաղաքացիական միացյալ դաշինք» ու «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունների միջև կնքված հուշագիրը:
Հանրապետության Նախագահի 2020-2025 թթ. ծրագրում գլխավոր խնդիրը բանակի մարտունակության ու պաշտպանունակության աստիճանի բարձրացումն է:
Կառավարման կարճ ժամանակահատվածում Ա. Հարությունյանը բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի հետ, այցելություններ առաջնագիծ, մարտական դիրքեր և ներկա գտնվել զորավարժությունների:
ԱՀ Նախագահը նշել է, որ բանակը մշտապես լինելու է իր ուշադրության կենտրոնում՝ անկախ զբաղեցրած պաշտոնից, գրաված դիրքից ու հնարավորությունից:
«Մենք բոլորս պետք է գիտակցենք, որ մեր ազգի ապագան պայմանավորված է հենց դրանով: Ծրագրված են մի շարք աշխատանքներ, որոնք, իհարկե, հրապարակման ենթակա չեն: Ամեն օր և ամեն ժամ մենք պետք է բարձրացնենք մեր մարտունակության աստիճանը: Եվ որոշ ժամանակ անց այդ ուղղությամբ արձանագրելու ենք լուրջ առաջընթաց: Նշեմ, որ այն, ինչ վերջին երկու տարիների ընթացքում եղել է բանակի մարտունակության բարձրացման, սոցիալ-կենցաղային պայմանների փոփոխության առումներով, կրելու է շարունակական բնույթ»,- ավելացրել է Ա. Հարությունյանը: