Բաքուն Մոսկվային հորդորել է Արցախի Անկախությունը շնորհավորելու համար «կարգի հրավիրել» Զատուլինին
Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն նամակ է հղել ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին՝ վրդովմունք հայտնելով Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի՝ Արցախի Անկախության օրվան նվիրված ուղերձի կապակցությամբ, գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Բյուլբյուլօղլուն նշել է, որ Զատուլինի քայլերը խաթարում են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները, անտեսում են Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումը և հակասում են Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին։
«Ինչպես գիտեք, մեր երկրների միջև դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման ֆոնին, հատկապես՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Ադրբեջան կատարած պետական ​​այցից հետո, կողմերը վերահաստատեցին համագործակցության բարձր մակարդակը։ ՌԴ ղեկավարը նաև պատրաստակամություն հայտնեց օգնել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության, անվտանգության և կայունության հաստատմանը, սակայն Զոտւլինի գործողությունները, ով դեմ է իր երկրի պաշտոնական դիրքորոշմանը, վկայում է նրա անհամաձայնության և պետության ղեկավարի պաշտոնի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի մասին»,- գրել է Ադրբեջանի դեսպանը։
Բյուլբյուլօղլուն իր նամակում հորդորել է կարգի հրավիրել Զատուլինին և նրա քայլերը որակել է «սադրիչ», որը խանգարում է երկու երկրների դաշնակցային հարաբերություններին։
Սեպտեմբերի 2-ին Զատուլինն աջակցություն էր հայտնել Բաքվում պահվող Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանին և Արկադի Ղուկասյանին, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին և այլոց։ Ռուս պատգամավորը ցավակցություն էր հայտնել 2020-2023 թվականների իրադարձությունների հետևանքով հայրենիքը կորցրած արցախցիներին, ովքեր լքել են այն հողերը, որոնց վրա ապրել են իրենց նախնիները և ծնվել են նրանց երեխաները։
Սեպտեմբերի 2-ն Արցախի Անկախության օրն է։ 33 տարի առաջ՝ սեպտեմբերի 2-ին, Արցախը հռչակել էր իր անկախությունը Խորհրդային Միությունից: 2024-ին հայ ժողովուրդն Արցախի Անկախության օրը նշում է ԼՂ-ից հեռու։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում էր սկսել Արցախի Հանրապետության դեմ։ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով, ՀՀ ՔԿ վերջին տվյալներով, զոհվել է ավելի քան 200, վիրավորվել՝ ավելի քան 300 մարդ, գերեվարվել՝ 16-ը, խոշտանգվել՝ 14-ը, անհետ կորել՝ 42-ը։ Վերջին տվյալներով՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 100 632 քաղաքացի է ժամանել ՀՀ։ Արցախն օկուպացնելուց հետո Ադրբեջանը շարունակում է ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունը։