Բացի կոչերից` ԵՄ-ն կամ Դուք, որ հիմա Հայաստանում եք, էլ ի՞նչ կարող եք անել. լրագրողը՝ Ռասմուսենին
«Ռասմուսեն Գլոբալ» միջազգային քաղաքական խորհրդատվական կազմակերպության հիմնադիր նախագահ և ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը հասկանում և կիսում է հայ լրագրողների մտահոգությունը, որ Ադրբեջանին ուղղված միջազգային հանրության կոչերը գետնի վրա ազդեցություն չեն ունենում Ադրբեջանի վրա:
Այսօր Իջևանում լրագրողների հետ զրույցում նա հույս հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը դաս է քաղել և իր կողմից առավելագույն ճնշումը կգործադրի Ադրբեջանի վրա՝ խաղաղության համաձայնագրին համաձայնություն տալու համար:
«Այսօր ԵՄ-ն շատ ուրիշ հանգամանքներին զուգահեռ՝ նաև բավականին մեծ ու խորը կապեր ունի Ադրբեջանի հետ էներգետիկ ոլորտում. Կարծում եմ, որ այս լծակը պետք է արդյունավետ օգտագործվի ԵՄ կողմից՝ ստիպելով Ադրբեջանին ընդունել խաղաղության համաձայնագիրը»,- ասաց նա:
Հարցին՝ ի՞նչ հարցեր է պատրաստվում քննարկել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, նա պատասխանեց. «Ես վարչապետ Փաշինյանի հետ առաջին հերթին քննարկելու եմ հենց այն հարցերը, որ դուք այսօր բարձրաձայնեցիք՝ ինչո՞ւ Ադրբեջանը մինչ օրս դեռ չի ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, և ի՞նչ կարող ենք անել ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա՝ ստորագրել այդ համաձայնագիրը: Ես կհարցնեմ նաև, թե ինչպես կարող ենք սատարել և առաջ մղել վարչապետի գերազանց նախաձեռնությունը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը»: