Այսօր՝ 80 տարի առաջ, սկսվեց Հայրենական մեծ պատերազմը. 19 064 սյունեցի մասնակցեցին այդ պատերազմին
Հայ ժողովրդի համար 1941-45 թթ. Մեծ հայրենականը պատերազմ չէր միայն ընդհանուր հայենիքի պաշտպանության, ֆաշիստական վտանգը վերացնելու համար:
Պատերազմի ամբողջ ընթացքում պահպանվում էր Հայաստանի վրա թուրքական հարձակման վտանգը, որը կարող էր ծանր հետեւանքներ ունենալ Մեծ եղեռնի հարվածներից դեռեւս ուշքի չեկած հայ ժողովրդի համար:
Այդ էր պատճառը, որ ամբողջ հայ ժողովուրդը, նաեւ սփյուռքահայությունն արժանի ներդրում ունեցան ֆաշիստական Գերմանիայի ջախջախման գործում:
Մոտ 600 հազար հայորդի մասնակցեց այդ պատերազմին...
Ռազմի դաշտում ընկած ավելի քան 200 հազար հայորդիներից 8 732-ը Սյունյաց աշխարհի զավակներ էին: Եվ նրանց մենք պահեցինք մեր գրկում՝ իբրեւ հուշարձան, իբրեւ Անհայտ զինվոր, իբրեւ հաղթանակի հուշաքար, իբրեւ հպարտություն: Եվ մարզի տարբեր վայրերում երախտապարտ մեղրեցիները, կապանցիները, գորիսեցիներն ու սիսիանցիները բարձրացրին 118 հուշարձան նրանց հիշատակը հավերժացնելու համար:
Տասնմեկ սյունեցի արժանացան Խորհրդային Միության հերոսի, մեկը՝ Սոցիալիստական աշխատանքի հերոսի կոչման:
Սյունիքը տվեց բազմաթիվ նշանավոր զորահրամանատարներ, քաղաշխատողներ, բժիշկներ, զինագործներ, պարտիզանական շարժման ղեկավարներ:
Խոնարհվենք մեր հերոս հայրերի, պապերի հիշատակի առջեւ:
Այցելենք այսօր Մեծ հայրենականում զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը հավերժացնող հուշարձաններ եւ ծաղիկներ խոնարհենք:
Չմոռանանք՝ նրանց օրինակով էին մեր ավագ ընկերներն ու եղբայրները սխրանքներ գործում Արցախյան առաջին եւ Ապրիլյան հերոսամարտերում:
2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին նրանց օրինակով ճակատ մեկնեցին ու հանուն հայրենիքի նահատակվեցին հազարավոր հայորդիներ, որոնց մի մասը նույնիսկ անշիրիմ մնաց: