Բավարարվել է Կարեն Լազարյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը․ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը և հավաստագրման հանձնաժողովի բոլոր անդամները կդատականչվեն ու կհարցաքննվեն
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանում քննվող թիվ ՎԴ/4825/05/25 գործը մի քանի առումով արդեն իսկ աննախադեպ դրսևորումներ է ունենում։
Գորիսի պետական քոլեջի տնօրեն Կարեն Լազարյանի հայցով վիճարկվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հավաստագրման հանձնաժողովի 2025 թ. մարտի 5-ի որոշումը։
Նախնական դատական նիստում ի հայտ են եկել բազմաթիվ փաստեր, թե ինչպես է հավաստագրման հանձնաժողովը, փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանի գլխավորությամբ, կեղծել իրավունք վերապահող փաստաթղթերի հիմքերը՝ Կարեն Լազարյանին հավաստագիր չտալու վերաբերյալ նախօրոք իջեցված պատվերը կատարելու համար։
Դատավարությունը շարունակվում է, և առիթ կունենանք առաջիկայում հանգամանալից ներկայացնել, թե հանձնաժողովն ինչպիսի կեղծարարություններ է գործել։
Մինչ այդ, սակայն, տեղի են ունենում նախօրինակը չունեցող այլ զարգացումներ։
Նոյեմբերի 12-ին Դատարանը բավարարել է Հայցվորի ներկայացուցչի միջնորդությունը՝ մի խումբ անձանց՝ որպես վկա դատարան հրավիրելու և հարցաքննելու վերաբերյալ։
Որոշման համաձայն կհարցաքննվեն ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ, հավաստագրման հանձնաժողովի  նախագահ Արաքսիա Սվաջյանը, ԿԳՄՍ նախարարության ՄԿՈՒ քաղաքականության մշակման և ռազմավարության բաժնի ավագ մասնագետ, հանձնաժողովի քարտուղար Լուսինե Կիրակոսյանը, ԿԳՄՍ նախարարության նախկին վարչության պետ, հանձնաժողովի անդամ Արմենուհի Պողոսյանը, Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր, հանձնաժողովի անդամ Նաիրա Սաֆարյանը, Կրթության և գիտության աշխատողների ՃՀՄ նախագահ, հանձնաժողովի անդամ Գրիգոր Ղարիբյանը։
Կդատականչվի և կհարցաքննվի նաև ԿԳՄՍ նախարարության անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Սիրանուշ Էլոյանը, ով չլինելով հավաստագրման հանձնաժողովի անդամ, չունենալով հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու և այնտեղ ինչ–ինչ գործառույթներ իրականացնելու լիազորություն, ներկա է գտնվել Կարեն Լազարյանի հարցազրույցին և, մինչև բանավոր քննության արդյունքների ամփոփումը և այդ մասին հանձնաժողովի կողմից որոշում ընդունելը, պաշտոնապես հայտարարել վերջինիս, որ ինքը չի հաղթահարել միավորների պահանջվող շեմը և չի ստանա հավաստագիր։
Վերոնշյալ անձինք ստիպված կլինեն պատասխանել հայցվոր կողմի հիսունից ավելի հարցերին։
Չի բացառվում, որ հայցվոր կողմը, դատականչվածների պատասխանները լսելուց հետո, հավաստագրման ընթացքում կատարված կեղծիքների մասին հաղորդում ներկայացնի հանրապետության հակակոռուպցիոն մարմիններին։