Բայդենը այցը սկսեց Պուտինին կոշտ զգուշացմամբ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կբախվի լուրջ հետևանքների, եթե շարունակի ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին վնաս պատճառող քաղաքականությունը: Այս նախազգուշացումով Բայդենը սկսեց իր առաջին պաշտոնական այցը արտերկիր, հաղորդում է BBC-ն։
ԱՄՆ նախագահը Բրիտանիա է ժամանել G7- ի առաջնորդների հանդիպմանը, որին ընդառաջ բանակցություններ կվարի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հետ: Ապա հունիսի 16-ին նախատեսված է հանդիպում Վլադիմիր Պուտինի հետ Ժնևում:
«Սա իմ առաջին արտասահմանյան այցն է որպես Միացյալ Նահանգների նախագահ: Ես ուղևորվում եմ «Մեծ յոթնյակի» գագաթնաժողով, ապա կայցելեմ ՆԱՏՕ-ի նախարարներին, այնուհետև կհանդիպեմ պարոն Պուտինի հետ` նրան տեղեկացնելու, թե, իմ կարծիքով ինչ պետք է նա իմանա», – ասել է Բայդենը, –  «Այցի բոլոր փուլերի ընթացքում մենք պարզ կհայտարարենք, որ ԱՄՆ-ը վերադարձել է, և աշխարհի ժողովրդավարությունները միավորվել են լուծելու այն բոլոր ամենաբարդ հարցերն ու խնդիրները, որոնցից ամենաշատն է կախված բոլորիս ապագան»։