Բեխի Սուրբ Գևորգ եկեղեցին նորովի է ներկայանում հավատավոր մարդկանց
Բեխի Սուրբ Գևորգ միանավ բազիլիկ եկեղեցին կառուցվել է 17-րդ դարում, վերանորոգվել 1903 թվականին, ինչպես տեղեկացնում է եկեղեցու որմնաքարերից մեկը։ 2011 թվականին արծվանիկցի մոսկվաբնակ բարերար Միշա Մարգարյանի հովանավորությամբ տանիքապատվել էր եկեղեցին, ներսում կատարվել էին բարեկարգման աշխատանքներ։ Այս անգամ էլ ամերիկաբնակ բարերարներ, ամուսիններ Վահե Արսլանյանի և Հասմիկ Փարսադանյանի հովանավորությամբ եկեղեցու բեմը վերջնական տեսք է ստացել։
Օգոստոսի 24-ին մարդաշատ էր եկեղեցու բակը։ Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ, հոգեշնորհ Մակար Տեր վարդապետ Հակոբյանի օրհնությամբ Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու և Վահանավանքի հոգևոր հովիվներ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանի և տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանի ձեռամբ կատարվեց շինարարության ավարտը խորհրդանշող անդաստանի կարգ։ Հաջորդ քայլը, ինչպես տեղեկացրին հոգևոր հայրերը, կլինի սուրբ սեղանի օրհնությունը և օծումը։
Եկեղեցական արարողակարգից հետո եկեղեցու բակում տեղի ունեցավ մատաղի օրհնության կարգ և հյուրասիրություն։ Երախտագիտություն հայտնվեց բարերարներին, որոնց շնորհիվ եկեղեցին նորովի է ներկայանում հավատավոր մարդկանց։
Համագյուղացի Աշոտ Փարսադանյանը հակիրճ ներկայացրեց սուրբ Գևորգ եկեղեցու պատմությունը։ Խորհրդային աստվածամերժության տարիներին հավատի այդ տաճարը վերածվել էր պահեստի, ծառայում էր այլևայլ նպատակների։ Որոշ ժամանակ անտերության էր մատնվել, անձրևաջրերը թափանցում էին ներս, ավերածություններ գործում։
Բանախոսը հավատի այդ տաճարի բարեկարգման նպաստած բարերարներին և շինարարներին, քանդակագործ Ռազիկ Հայրապետյանին բարեմաղթանքներ հղեց, նաև ներկաներին հիշեցրեց թումանյանական պատգամը՝