Բելառուսի դեսպանը Սյունիքում
Ապրիլի 6-ին Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Ստեփան Սուխարենկոն գերմանական ֆաշիստներից Բելառուսի ազատագրման 70-ամյակի կապակցությամբ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին մեդալներ հանձնելու նպատակով Սյունիքում էր: Մարզպետարանում Սուրեն Խաչատրյանի հետ միասին նա մեդալներ հանձնեց Բելառուսի ազատագրմանը մասնակցած 17 վետերանի, որոնցից անձամբ ներկա էր չորս հոգի:
Դեսպանն իր խոսքում նշեց, որ Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հրամանագրով հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ մեդալներ են շնորհվում Սյունիքի մարզից մասնակիցներին եւս: Նրա հավաստմամբ՝ ե՛ւ վետերանները, ե՛ւ պատերազմում զոհվածների ընտանիքները մշտապես իրենց պետության ուշադրության կենտրոնում են: «Չնայած Բելառուսը բավականին հեռու է Հայաստանից, բայց հայ ժողովուրդն իր դերակատարումն է ունեցել այն ֆաշիստներից ազատագրելու գործում: Մենք մշտապես հիշում ենք նրանց սխրագործությունը եւ ունեցած ներդրումը ԽՍՀՄ հաղթանակի գործում», - նշեց դեսպանը:
Նախագահ Լուկաշենկոյի ուղարկած մեդալներից, վկայագրերից եւ պատերազմական տարիներից հայտնի շնորհակալական եռանկյունածալ նամակներից բացի՝ Սուրեն Խաչատրյանը դրամական պարգեւ հանձնեց վետերաններին:
Սյունիքի մարզպետը, շնորհավորելով վետերաններին, նրանց մաղթեց քաջառողջություն:
Վետերանները շնորհակալություն հայտնեցին Բելառուսի նախագահին եւ դեսպանին՝ իրենց պատվելու եւ մշտապես ուշադրության արժանացնելու համար:
Կապանի վետերանական կազմակերպության նախագահ Ռաֆիկ Հարությունյանը դեսպանին խնդրեց ճշգրտել Բելառուսում պատերազմի ընթացքում զոհված կապանցիների ցուցակը: Վերջինիս հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրին, որ այդ ցուցակները նախապատրաստման փուլում են:
Դեսպան Սուխարենկոն, եզրափակելով միջացառումը, ցանկություն հայտնեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես լինի խաղաղություն, իսկ վետերաններն ապրեն ողջ եւ առողջ: