Բոլոր գործընթացները պատկերացնում ենք ՀՀ տարածքային ամբողջականության շրջանակում․ վարչապետ
Տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունները վերաբացելու կամ ապաշրջափակելու վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը արտահայտված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։
Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա պարզաբանեց, թե ինչ է դա նշանակում.
«Ի՞նչն ենք մենք քննարկում. տարածաշրջանային տրասնպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում մեր դիրքորոշումն այն է, որ տրանսպորտային ենթակառուցվածքները տարածաշրջանում բացվեն, ներառյալ Հայաստանից Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով, Ադրբեջանից Ադրբեջան ՀՀ տարածքով, երկկողմ առևտրաշրջանառություն, միջազգային հաղորդակցություն ՀՀ-ից Ադրբեջանի տարածքով երրորդ երկրներ, Ադրբեջանից ՀՀ տարածքով երրորդ երկրներ և տարանցիկ փոխանակում։
Մենք ցուցաբերում ենք պատրաստակամություն, և բոլոր քննարկումների մեջ հստակ է՝ բոլոր գործընթացները պատկերացրել ու պատկերացնում ենք ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության շրջանակներում։ Շատ կարևոր է, որովհետև հետագա ցանկացած քննարկում տեղի է ունեցել ու ունենալու է այս համատեքստում, այսինքն՝ երբեք չենք ունեցել որևէ քննարկում, որ կտրված կլինի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության օրակարգից կամ կհակասի այդ օրակարգին»: