Բրեստի հերոս պաշտպանը՝ Սոս Նուրիջանյան
Կապանի Դավիթ Բեկ թաղամասի  Սեթ Էթիենի անվան  Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում (նախկին Դավիթ Բեկ թաղամասի գրադարան) հունիսի 21-ին տեղի ունեցավ Բրեստ ամրոցի պաշտպան Սոս Նուրիջանյանի հիշատակին նվիրված ցերեկույթ՝ նրա հարազատների մասնակցությամբ: Սրահում ներկայացված էին հայրենիքի պաշտպանի մասին պատմող փաստավավերագրական նյութեր և լուսանկարներ։
Սոս Նուրիջանյանը ծնվել է 1920 թ.-ին Վաչագան գյուղում Բենիամին և Արփենիկ Նուրիջանյանների ընտանիքում (Արփենիկը հայագետ-արևելագետ Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի քույրն է): Ավարտել է Կապանի համար 1 միջնակարգ դպրոցը: 1939թ.-ին երեք հարյուրից ավելի կապանցիներ զորակոչվեցինն Կարմիր բանակ, նրանցից 100-ը զինվորական ծառայությունը անցկացրեց Բրեստ ամրոցի կայազորում, նրանց հետ՝ Սոս Նուրիջանյանը: 1941թ.-ի հունիսի 22-ի գիշերը հերթապահում էր Սոսը, երբ սկսվեց պատերազմը, մարտերից մեկի ժամանակ ծանր վիրավորվեց և անգիտակից վիճակում գերի վերցվեց: Հաջողվում է փախչել ֆաշիստական ճամբարից, միանալ յուրայիններին, մասնակցել Սևաստոպոլի պաշտպանությանը: Այս անգամ էլ կոնտուզիա ստացած վիճակում հայտնվում է գերության մեջ և տարվում հարավային Ֆրանսիայի Մանդ քաղաք: Կազմակերպում է ռազմագերիների փախուստը և մասնակցում ֆրանսիական մի շարք քաղաքների ազատագրմանը:
Պարգևատրվել է Հայրենական մեծ պատերազմի երկրորդ աստիճանի շքանշանով, Ֆրանսիայի «Մարտական խաչ» շքանշանով (երեք անգամ) և այլ մարտական մեդալներով:
Կապանցիների՝ Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցության մասին ներկայացրեց Շմավոն Մովսիսյանի անվան պատմության թանգարանի էքսկուրսավար Աննա Դավթյանը։
Միջոցառման կազմակերպիչ Բագրատ Բաղդասարյանը պատմեց Սոսի մարտական ուղու մասին, ներկայացրեց հետաքրքրական դրվագներ Նուրիջանյանի «Արյունով ներկված լուսաբաց» գրքից։ Սոսի կերպարն ամբողջացավ նրա եղբոր դուստր Անիկ Նուրիջանյանի, Միշա Ավանեսյանի, Վարոս Վեզիրյանի հուշերով ու բնութագրումներով։ Կապանի Ալ․ Շիրվանզադեի անվան դրմատիկական թատրոնի դերասան Արթուր Գաբրիելյանը պատմեց Բրեստ ամրոցի թանգարանում Սոս Նուրիջանյանի մասին պատմող ցուցանմուշների մասին։
Էկրանից Սոս Նուրիջանյանի թոռը՝ կրտսեր Սոս Նուրիջանյանը երախտագիտություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին  պապի հիշատակը հարգելու համար։