Բժիշկների ֆրանս-հայկական 2-րդ համաժողովը Կապանում
Նոյեմբերի 9-10 Կապանում տեղի ունեցավ բժիշկների ֆրանս-հայկական 2-րդ համաժողովը։
Ներկա էին ռադիոլոգներ, սրտաբաններ, նյարդաբաններ, նյարդավիրաբույժներ Ֆրանսիայից և Հայաստանում գործող բժշկական կենտրոններից։
Հայ-ֆրանսիական բարեկամության բազմաճյուղ դրսևորումներից մեկն էլ այս համաժողովն էր, որի շարունակականությունը այլևս կասկածի տեղիք չի տալիս։
Առաջին անգամ ֆրանս-հայկական համաժողովը տեղի է ունեցել 2017 թ մայրաքաղաք Երևանում՝ Ֆրանսիայի և Ռադիոլոգիայի հայկական ասոցիացիայի համատեղ ջանքերով։
Կապանյան համաժողովում բացման խոսքով հանդես եկավ ՌՀԱ նախագահ Կոստան Գալումյանը։ Նա կարևորեց այն փաստը, որ համաժողովը երկրորդ անգամ տեղի է ունենում Սյունիքում՝ Հայաստանի Հանրապետության հարավային մարզում։ Այսպիսի փոխօգնությունը, համագործակցությունը կնպաստեն ոչ միայն երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը, այլև կբարձրացնեն բժշկական տեխնոլոգիաների օգտագործման արդյունավետությունը և հասանելիությունը մարզերում։ Բժիշկների համաժողովի կազմակերպման աջակիցներից են Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, մարզպետարանի առողջապահության վարչության պետ Արմեն Թադևոսյանը, մարզի բժշկական հանրույթի ներկայացուցիչները՝ սրտաբաններ, նյարդաբաններ, ռադիոլոգներ։
Կոստան Գալումյանը շնորհակալություն հայտնեց համաժողովում ներկա հյուրերին՝ ի դեմս Կապանում ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինի, Ազգային ժողովի պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի, ով հանդիսանում է նաև ֆրանս-հայկական բարեկամական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը։
Հուսանք, որ նման հանդիպումները դրական կլինեն թե´ բժիշկների, թե´բուժառուների և ամենակարևորը՝ ախտորոշման ու բուժման համար նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն նաև մեր մարզում։