«Չենք կարող թույլ տալ Հայոց ցեղասպանության կրկնությունը». Վլադիմիր Սոլովյովը՝ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի մասին
Ռուսական «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդման հերթական թողարկումը, որը հեռարձակվել է հոկտեմբերի 17-ին, նվիրվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության թեմային, որի ժամանակ կարծիքներ են հայտնել ինչպես Վլադիմիր Սոլովյովն, այնպես էլ նրա հյուրերը:
Լրագրողը շեշտել է, որ Թուրքիան մտադրություն ունի թուրքական կայսրություն ստեղծելու՝ տարածքներ գրավելով, հայտարարելով «մեկ ազգ՝ երկու պետություն, մեկ ազգ՝ վեց պետություն», և այդ թիվն, ըստ հաղորդավարի, կարող է աճել:
«Ռուս ժողովուրդը պատմական առաքելություն ունի՝ առաջին քրիստոնեական ժողովրդի՝ հայերի փրկությունը: Հայերը վաղուց խնդրել են, և մենք խոստացել ենք և վերջ: Այնպես որ չենք կարող թույլ տալ Հայոց ցեղասպանության կրկնությունը, լինի դա Ղարաբաղում, թե մեկ այլ վայրում»,- շեշտել է Սոլովյովը:
Մատնանշելով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ջանքերը հակամարտությունը դիվանագիտական լծակներով լուծելուն՝ լրագրողը կարծիք է հայտնել նաև տեղում խնդիրը կարգավորելու տարբերակի շուրջ. «ոչ թռիչքային գոտի, մեր խաղաղապահները, և ոչ մի հրթիռ այլևս չի լինի»:
«Մեր սահմանից 80 կմ հեռավորությամբ սիրիացի ահաբեկիչներ են գտնվում: Մենք նրանց Սիրիայում էինք փորձում վերացնել, այժմ նրանց այստեղ են բերել»,- հավելել է Սոլովյովը:
Ռուս-թուրքական քաղաքական բանակցություններին, այդ թվում և Սիրիայի հարցով 8-ամյա քննարկումներին անդրադառնալով՝ Նորությունների դաշնային գործակալության հատուկ թղթակից Աբբաս Ջուման շեշտել է, որ «դիվանագիտական բոլոր հաջողությունները թուրքական կառավարության հետ տեղի են ունեցել միայն, երբ ապտակ է հասցվել նրանց»: