Չինաստանում չղջիկների մոտ նոր կորոնավիրուս է հայտնաբերվել. SCMP
Չինացի վարակաաբանները չղջիկների մոտ հայտնաբերել են նոր կորոնավիրուս (HKU5-CoV-2), որը կարող է մարդկանց փոխանցվել այն ճանապարհով, ինչպես COVID-19-ը։ Ըստ South China Morning Post-ի (SCMP), վիրուսը HKU5 կորոնավիրուսի նոր տեսակն է, որն առաջին անգամ հայտնաբերվել է Հոնկոնգում չղջիկի մոտ:
ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ հետազոտությունն անցկացվել է Գուանչժոուի լաբորատորիայում Գուանչժոուի Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի, ինչպես նաև Ուհանի համալսարանի և Ուհանի վարակաբանության ինստիտուտի մասնագետների օգնությամբ։ Աշխատանքը ղեկավարել է հայտնի չինացի վարակաբան Շի Չժենգլին։
«Մենք հայտնում ենք HKU5-CoV-ի առանձին գծի (գիծ 2) հայտնաբերման մասին, որը կարող է օգտագործել ոչ միայն չղջիկների ACE2 մեմբրանային սպիտակուցը, այլև մարդու ACE2-ը և կաթնասունների ACE2-ի տարբեր օրթոլոգներ (գեներներ, որոնք հայտնաբերված են ընդհանուր ծագմամբ տարբեր տեսակների մեջ)», - մեջբերում է հրատարակությունը վարակաբանների խոսքերը։
Գիտնականները պարզել են, որ չղջիկների նմուշներից վերցված վիրուսը կարող է վարակել մարդու բջիջները: «Չղջիկների մերբեկովիրուսները մարդկանց մոտ տարածման մեծ վտանգ են ներկայացնում՝ կա՛մ ուղղակի փոխանցման, կա՛մ միջանկյալ կրողների միջոցով»,- զգուշացրել են նրանք:
Բայց միևնույն ժամանակ, վարակաբաններն ասել են, որ խուճապի մատնվելու պատճառ դեռ չկա, քանի որ «մարդկային պոպուլյացիաներում HKU5-CoV-2-ի առաջացման վտանգը չպետք է չափազանցվի»։ Այնուամենայնիվ, չինացի փորձագետները վստահ են, որ «ավելի մանրակրկիտ ուսումնասիրություն է պահանջվում»։