Դանիան լիովին հրաժարվել է AstraZeneca-ի պատվաստանյութից
Դանիան լիովին դադարեցրել է հակակորոնավիրուսային պատվաստանյութի օգտագործումը, որը մշակվել է անգլո-շվեդական AstraZeneca դեղագործական ընկերության կողմից։ Այս մասին հայտնում է երկրի առողջապահության նախարարությունը։
«Գիտական եզրակացությունների վրա հիմնված մեր գնահատականով՝ կա լուրջ կողմնակի ազդեցությունների իրական ռիսկ՝ կապված այդ պատվաստանյութի օգտագործման հետ, այդ իսկ պատճառով մենք որոշել են այն բացառել պատվաստման մեր ծրագրից»,-ասել է գերատեսչության ղեկավար Սերեն Բրոստրեմը։
Այսպիսով՝ Դանիան դարձել է եվրոպական առաջին պետությունը, որն արգելել է բնակչության բոլոր խմբերի համար AstraZeneca-ի օգտագործումը։
Դանիայի իշխանությունները դադարեցրել էին պատվաստանյութի օգտագործումը մարտի 11-ից։ Պատճառ էին դարձել թրոմբի առաջացման և մահվան մի քանի դեպքերը։ Դանիայում ներկայում կիրառվում են Pfizer/BioNTech-ի և Moderna-ի պատվաստանյութերը։
Որոշվել է նաև որոշ ժամանակով զերծ մնալ Johnson & Johnson ամերիկյան ընկերության մշակած պատվաստանյութի օգտագործումից։