Դասական համերգային ծրագիր Մեղրիում՝ նվիրված Մետալուրգի օրվան
2025 թվականի հուլիսի 18-ին Ագարակի մշակույթի տան դահլիճը լցված էր ոչ միայն դասական երաժշտության հնչյուններով, այլև խոր երախտագիտությամբ՝ ուղղված մարդկանց, ովքեր տարիներ շարունակ իրենց աշխատանքով և ներդրմամբ կերտել են երկրի հանքաարդյունաբերության պատմությունը։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Մեր ապագան» կրթամշակութային, բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի հետ համագործակցությամբ և Մեղրիի համայնքապետարանի աջակցությամբ։
Համերգից առաջ հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ դիտելու կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի «Երջանկություն» և «Գայանե» բալետներին նվիրված ցուցահանդեսը, որը ստեղծեց ոգեշնչող մթնոլորտ նախքան համերգային ծրագրի մեկնարկը։
Երաժշտական ծրագրով հանդես եկան Արամ Խաչատրյան տրիոյի դաշնակահարներ Արմինե Գրիգորյանը, Սոնա Բարսեղյանը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը։
Նրանք հանդիսատեսին ներկայացրին հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Երջանկություն» և «Գայանե» բալետներից՝ ստեղծելով հուզիչ և հիշարժան երեկո։
Միջոցառման ավարտին ելույթ ունեցավ Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը՝ շնորհավորելով Մետալուրգի օրվա կապակցությամբ, ընդգծեց մետալուրգների՝ համայնքի և ողջ երկրի արդյունաբերական զարգացման գործում ունեցած մեծագույն ներդրումը, երախտագիտություն հայտնեց Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրինությանը, աշխատակիցներին, «Մեր ապագան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրինությանը ՝ մշտապես համայնքին սատար կանգնելու, նվիրումի և համայնքի զարգացմանն ի նպաստ գործունեություն ծավալելու համար։
Համայնքի ղեկավարը շնորհակալագրերով և նվերներով պարգևատրեց ԱՊՄԿ-ի տնօրեն Ալեքսանդր Բելյաևին, «Մեր ապագան» հիմնադրամի տնօրեն Վահրամ Կարապետյանին և կոմբինատի վետերան աշխատակիցներին։
Շնորհակալական և շնորհավորական խոսքով հանդես եկան նաև Ալեքսանդր Բելյաևը և Վահրամ Կարապետյանը՝ կարևորելով համայնքի հետ մշտական համագործակցությունը, մետալուրգների ամենօրյա պատասխանատու աշխատանքը և նման մշակութային նախաձեռնությունների նշանակությունը։